Złoty Żuraw Centralnych Targów Rolniczych wylądował w 365FarmNet
Protokół Transportu Zbiorów systemu 365FarmNet otrzymał "Złotego Żurawia Rolnictwa" podczas targów w Nadarzynie. Nowa funkcja programu pozwala na pełną dokumentację łańcucha produkcji polowej.
Wśród wielu zgłoszonych produktów, to właśnie Protokół Transportu Zbiorów zdobył uznanie kapituły konkursowej. Jest to „świeżynka” od 365FarmNet, dzięki której można przeprowadzić pełną dokumentację polową i prześledzić drogę plonu z pola, przez wagę, aż do silosu.
- Generalnie jest to rozwiązanie dobre dla każdego farmera. Przede wszystkim jednak, jest on świetnym narzędziem dla tych rolników, którzy mają pola rozrzucone w różnych miejscach, nie w jednym kawałku, jak również różne maszyny… Zbierając dane dzięki Protokołowi Transportu Zbiorów można je połączyć w jednym systemie, aby zapewnić pełną dokumentację procesu produkcji polowej, a później, w każdej chwili, odtworzyć – wyjaśnia dr Winnie Isabel Sonntag, product manager 365FarmNet.
Najnowsze rozwiązanie jest szczególnie przydatne w gospodarstwach produkujących biogaz oraz u hodowców bydła, którzy posiadają silosy. Dzięki Protokołowi Transportu Zbiorów możemy prześledzić całą drogę plonu od kombajnu, przez wagę, aż do miejsca rozładunku w gospodarstwie (do silosu czy na pryzmę). Oczywiście, w nim zapisywane są też dane dotyczące parametrów plonu (suchej masy). W konsekwencji, mamy pełny ogląd – wiemy, z którego pola (lub jego fragmentu) zebraliśmy większy plon o lepszych parametrach, a z którego (przykładowo) wilgotność była zbyt duża. Wiemy też, do którego silosu (czy na pryzmę) on trafi.
Wiedza na wagę złota
Informacje, które otrzymujemy dzięki danym zbieranym przez Protokół Transportu Zbiorów, można (a nawet trzeba) wykorzystać, aby w przyszłym sezonie plon był jeszcze lepszy.
- Oczywiście, wszystko możemy wpisywać ręcznie na kartce, ale... tutaj, po prostu jeżdżąc, wszystko jest automatycznie dokumentowane. Tak naprawdę więc, robiąc to, co się robi, dane są same zapisywane, nie musimy o tym pamiętać i tego robić. A jak wiadomo, zapisywanie plonu z pól, które mamy, to priorytet, żeby wiedzieć, ile finalnie zebraliśmy. Oczywiście, możemy też wszystko wsypać „na jedną kupę” i powiedzieć, że w tym roku średnio nam sypało ileś ton. Ale to nie da nam niezbędnej wiedzy - jeśli nie stwierdzimy, że na tym kawałku pola był lepszy plon, gdzie indziej gorszy. Możemy wtedy spróbować znaleźć tego przyczynę i wyeliminować błędy, dzięki czemu za rok poprawimy ten wynik – komentuje Grzegorz Bardowski, znany z programu „Rolnik szuka żony”.
Jak podkreśla Jerzy Koronczok z Agrocom Polska, koordynator ds. rozwoju w firmie 365FarmNet w Polsce, dzięki temu rozwiązaniu można prześledzić bardzo dokładnie drogę produktu od pola do przetwórni czy ewentualnie np. biogazowni. - Dobrze jest też wiedzieć, co się ma w silosie. Często, np. biogazownie się rozliczają nie w tonach, a w przeliczeniu na suchą masę. Wtedy ważna jest wiedza, co jest w silosie – bo z jednego pola przywozi się plony o zawartości suchej masy 37%, a z innego – 24% - wyjaśnia.
Jak działa Protokół Transportu Zbiorów?
Aby wszystko odpowiednio funkcjonowało, potrzebne nam: skrzynka Active Box, zamontowana na przyczepie oraz bezpłatna aplikacja 365Active na smartfonach lub tabletach w kombajnie, ciągniku i na wadze. Co dalej?
Ciągnik z przyczepą, na której zamontowana jest żółta skrzynka Active Box, jest automatycznie wykrywany przez aplikację na tablecie w kombajnie, kiedy tylko przyczepa się do niego zbliży na odległość mniejszą niż ok. 35 metrów. Śledzony i zapisywany jest czas i droga przejazdu przyczepy, postój (a więc też załadowanie) oraz droga do wagi. Następnie (podobnie, jak wcześniej), kiedy załadowana przyczepa zbliża się do wagi, zamontowany na niej tablet z aplikacją wykrywa żółtą skrzynkę Active Box i automatycznie rejestruje drogę i czas dojazdu.
- Można zobaczyć, jak dużo czasu zabrał przejazd z pola do wagi i z powrotem. Można też pobrać informacje dotyczące wagi oraz zawartości suchej masy w zebranym plonie – podkreśla dr Winnie Isabel Sonntag. - W programie 365FarmNet, na koncie użytkownika w dedykowanej do tego zakładce, są do pobrania szablony plików do wypełnienia. Tam wystarczy wprowadzić dane z wagi – kontynuuje.
Możliwe jest też pobranie danych z wagi elektronicznej, z laboratorium, które określa suchą masę, ewentualnie z innych maszyn (np. sieczkarni, które zarejestrowały te parametry podczas pracy) i wgranie odpowiedniego pliku do programu 365FarmNet.
Rozwiązanie na miarę Rolnictwa 4.0
- Naszym celem jest maksymalne ułatwienie rolnikom prac w gospodarstwie oraz ich dokumentowania. Protokół Transportu Zbiorów to kolejny krok do umożliwienia rolnikom pełnego śledzenia drogi produktu od pola do stołu. Dzięki temu rozwiązaniu, można uzyskać jeszcze pełniejsze dane o swojej produkcji oraz plonach, a w konsekwencji zoptymalizować pracę i poprawić jej efektywność – podkreśla Monika Cieniawska z firmy 365FarmNet.
- Złoty Żuraw Rolnictwa to ogromne wyróżnienie dla naszej firmy, szczególnie że to rozwiązanie jest najnowszym wprowadzonym przez nas do programu – dodaje Liudmila Sergeeva, product manager sales 365FarmNet. - Jesteśmy dumni, że nasza praca została doceniona przez jury konkursowe. Mamy nadzieję, a wręcz jesteśmy pewni, że docenią ją również rolnicy - podkreśla.
źródło: informacja prasowa, 365FarmNet
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia