Skocz do zawartości
  • Like 3



Rekomendowane komentarze

@damianzetor9540 nie wiem czy zrozumiałeś wypowiedź kolegi @Thomas2135. zgadzam się z nim w 100%. sami kiedyś sialiśmy tę odmianę. na słabe gleby w miarę dobra jest, ale na lepszych to urośnie na 4 m a kolba niezbyt duża. na dobre gleby to LG 32.16, Kongress albo Polstar. w tych odmianach po skoszeniu sieczka jest żółta od ziarna ;)
no ale to nie zmienia faktu że kukurydza na zdjeciu jest pokazowa, Daniel przyznaj się ile ton nawozu tam wywaliłeś :P

@Henius91 Zrozumiałem :P Miałem na myśli że jeśli ktoś ma dużo bydła a sieje mało qq, to dla niego lepiej jak ta qq ma 3-3,5 m i ma trochę mniej ziarna. Wtedy ma więcej kiszonki i krowy są najedzone. A czasami zdarza się że jak qq mała urośnie i nawet jak ma super stosunek sieczki do ziarna to krowy zamiast zjeść jej np 30 kg to jedzą 20 kg i sianokiszonki tyle samo w obu przypadkach to wtedy trzeba je zapychać słomą albo jakimś słabym sianem. I wyjdzie na to samo, bo w jednym przypadku zjedzą trochę gorszą jakościowo ale max tyle ile mogą, a w drugim przypadku tylko część porcji jaką powinny dostać więc mleka będzie podobnie. Mówię tutaj o ekstremalnych przypadkach.
Przepraszam że tak chaotycznie napisałem :mellow:

@johnsoon nie musisz mi bajek opowiadać bo sam siałem opokę na 4 klasie, z resztą prawie wszyscy u nas ją siali, obecnie mało kto ją sieje. jej wysokość jest imponująca i jeśli ktoś ma opasy to ta odmiana może być jak najbardziej, ale naprawdę z tej odmiany nie da się uzyskać odpowiedniej ilości ziarna więc hodowcy krów mlecznych u nas z niej zrezygnowali.

Damian a założysz sie że jeśli uzyskasz lepszy stosunek ziarna do zielonki, dasz mniej kiszonki i dorzucisz krowom troszkę więcej sianokiszonki z koniczyny to uzyskasz wiekszą wydajność niż z większej ilości "uboższej" kiszonki i trochę mniejszej sianokiszonki? no a jeśli zapychasz krowy słomą albo słabym sianem no to sie nie dziw że i wydajność nie jest dobra. u nas krowy dostają siano tylko wtedy jeśli mają problemy z trawieniem, wtedy jak najbardziej potrzebują włókna, ale tak to tylko koniczyna z lucerną. siano dostaje młodzież i krowy zasuszone

Jeśli będzie w dawce mniej lepszej qq a w to miejsce sianokiszonka to się zgadzam że wydajność wzrośnie. A mówiąc o sianie i słomie to miałem na myśli uzupełnienie dawki tymi komponentami jeśli jest deficyt obu kiszonek wyżej wymienionych. Często się tak dzieje jak niektórzy przeliczą się i jest mało kiszonek a obora bydła pełna jak co roku :P

Opokę sieję od ładnych kilku lat, ale nie jako jedyną odmianę.
Sieję póki co wyłącznie na kiszonkę, a ziarno kukurydzy do zbilansowania dawki pokarmowej kupuję.
Z nawożenia poza dużą ilością obornika (ciężko mi powiedzieć ile na hektar),ok. 210kg/ha fosforanu, 100-120kg/ha soli potasowej i z 350kg mocznika w dwóch dawkach :)
Wysokość zawsze była kwestią sporną, niektórzy koszą kukurydzę tuż pod kolbą, aby podnieść energię w suchej masie ;)
Łukasz, czekam na zdjęcie :D


Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v