Skocz do zawartości

John Deere 7230R + Massey Ferguson 7620


MF_Fan_Agri

I tak ladowalismy 30tys ton w jedna pryzme ;)

  • Like 2

Rekomendowane komentarze

Nie wiem jak to wytłumaczyć bo mój polski jest trochę limitowany :D Kiszonka w tym systemie lepiej się zakisza bo masz mniej trawy odsłoniętej na działanie powietrza i ta tylna ściana jest zawsze zasłonięta. Na koniec tez robimy bardzo stromy co daje mniejsze marnowanie sie kiszonki. Tylna ściana tez pozwala na bardziej docisniecie czyli większa eliminacja powietrza z trawy i lepsze zakiszanie. No i na koniec masz tylko 2 maszyny ktore wjeżdżają na pryzmę, czyli nie kopiesz sie próbując wciągać przyczepy na gore czyli masz lepsze ugniatanie i mniejsze straty na koniec oraz mniej zanieczyszczenie :)

Odnośnik do komentarza

@BoBBudowniczy- chodzi o to, że na wyspach jak również np w holandii trawę/ sieczkę z kukurydzy często wysypuje się przed silosem po to aby po 1.- nie wjeżdżać obłoconymi kołami przyczepy na pryzmę, po 2. jak przyczepa wywrotka, to mniejsze ryzyko jej przewrócenia kiedy stoi na równym placu (a tam się często używa tandemów), po 3. jak widzisz rozgarniają dużymi maszynami, dzięki temu, mogą sobie pchnąć np. zawartość przyczepy na raz i ładnie rozprowadzić cienką warstwą po pryzmie. Po 4. często usypuje się pryzmę tak, że ugniatana jest do razy na pełną wysokość (nie tak jak w większości gosp. w Polsce, że dokłada się warstwy i pryzma "rośnie" w górę) W ten sposób kolejne warstwy sieczki są ułożone pod kątem co w teorii ma utrudnić penetrację powietrza wgłąb pryzmy. po 5 nie ma potrzeby wciągania ciągnika z ciężką przyczepą na pryzmę (unika się ryzyka zakopania się w ugniatanym materiale) po 6.- to tyczy się bardziej Holandii niż Wysp, ze względu na ciasne place i "oszczędność" miejsca, większość rolników albo podjeżdża tyłem do pryzmy, albo tyłem na nią wjeżdża- nie potrzeba mieć miejsca na obu końcach pryzmy do manewrowania. 

 

to chyba byłoby na tyle:)

Odnośnik do komentarza

Dzieki panowie, z tym wjezdzaniem i wpychaniem to sam zaobserwowalem ale bylem ciekaw czy chodzi tez zakiszanie, dzieki chlopaki teraz wiem wszystko :)

Odnośnik do komentarza

@ppp aż miło poczytać wypowiedź kogoś kto rzeczowo oraz na temat i do tego nie oszczędzając słów pisze o czymś o czym ma pojęcie a nie jak niestety większość na agrofoto przy pomocy kilku słów usiłuje udowodnić całemu światu, że nie ma pojęcia o czym pisze :D

Odnośnik do komentarza

a czy przy pustym silosie cofacie na koniec by wysypać sieczkę przy tylnej ścianie czy raczej wysypują z brzegu a ci dwaj rozpychają po płaskim?

Odnośnik do komentarza

No przyznam ze @ppp bardzo ladnie to opisal :)

 

A co do poczatku silosu to ten silos jest tak szeroki ze da sie nakrecic zestawem w srodku i dlatego zawsze wysypujemy w poprzek czyli jedziesz do konca silosu, skrecasz w prawo do sciany i wysypujesz nawracajac czyli zostawiasz kiszonke na calej szerkosci :) Pozniej im wiecej kiszonki w pryzmie i im dluzsza pryzma to bardziej punktowo wysypujemy zeby wystarczylo kiszonki na caly przejazd przy wpychaniu :)

Odnośnik do komentarza

Patrz punkt 1. wypowiedzi kolegi ppp. Wydaje mi się, że jeśli chcą maksymalnie wyeliminować zanieczyszczenia kiszonki ziemią to nikt poza "czystymi" ciągnikami nie wjeżdża do silosu.

Odnośnik do komentarza

Az takiej uwagi nie przywiązujemy do tego, i jak narazie pozwalamy na wjazd przyczepa do silosu po betonie ale na material juz nie :) czasami robimy pryzmy na golej ziemi wiec to bez roznicy czy na pierwsza warstwa (5-10cm) sie zmarnuje :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v