Skocz do zawartości

Uprawa pod nową łąkę


Armand

Właśnie zjechałem z pierwszego w tym roku wjazdu w pole. Co nie udało się zrobić jesienią to trzeba wiosną. Talerzowanie po użytku jednorocznym (akurat na zdjęciu Futtertrio - jak widać troszkę rusza, bo zima była słaba). Są spore pacyny ale jutro powinno być lepiej :)


Rekomendowane komentarze

futtertrio siałeś w tamtym roku wczesną wiosną? Orientujesz się ile mniej więcej zebrałeś bel z hektara tej mieszanki???

Odnośnik do komentarza

Tak siałem wiosną ubiegłego roku. Wczesna wiosna to nie była, bo akurat na tym polu była pszenica ozima i czekałem do połowy kwietnia z nadzieją że jednak ruszy na tyle aby opłacało się ją kosić ;)

 

No ale tak czy siak to zbyt wcześnie nie polecam siać Futtertrio czy tego typu mieszanek. Życica westerwoldzka czy wielokwiatowa kiełkują szybciej w nagrzanej ziemi, przymrozki mogą im mocno zaszkodzić więc jest duże ryzyko... no ale czasem się opłaca :)

 

W ubiegłym roku miałem na tym polu wysiane wszystkie mieszanki jednoroczne DSV, czyli Futtertrio, Country 2053 Turbo i Country 2050.

 

I tak porównując je:

1. Najlepszy plon z I pokosu dało Futtertrio

2. Z drugiego i kolejnych C2053

3. Futtertrio w 3 i 4 pokosie wypadło stosunkowo słabo

 

Ostatni pokos tych mieszanek zrobiłem dosłownie w ostatni weekend listopada. Rosły nawet po przymrozku -7 pod koniec października. Oczywiście mogłem to ogarnąć ciut wcześniej ale nie dało się wjechać. Kosiłem jak padał śnieg. Oczywiście zbiór na totalnie zielono, bo nie było szans nawet na przywiędnięcie. Kiszonka była świetna, owinąłem w czarną folię więc mimo zimy zakisiła się dość szybko.

 

Podsumowując polecam na siew wiosenny (na cały sezon) Country 2053 - super plon w całym roku, ograniczenie nawożenia N, lepsza pasza itd.

 

Futtertrio bardziej jako mieszankę poplonową. Tutaj też moja praktyka pokazała, że życice z Futtertrio średnio znoszą lekkie zakwaszenie gleby, a C2053 nie przeszkadzało tak mocno. Futtertrio jest również świetnym rozwiązaniem jako roślina ochronna, czyli dorzucam 5-10kg/ha do mieszanek wieloletnich przy siewie wiosennym lub wczesnoletnim.

 

C2050 uważam za dobre rozwiązanie przy rocznym użytku kośno-pastwiskowym.

 

Co do liczby bel to nie powiem teraz w sztukach, bo niestety tego dokładnie nie przeliczałem. Na pewno średnio rocznie zdecydowanie najlepiej wyszła C2053. Z jednego pokosy było 20kilka bel. Siejąc ciut wcześniej i intensywnie nawożąc no i przy dobrych warunkach pogodowych można zrobić 5 solidnych pokosów.

Odnośnik do komentarza

W ubiegłym roku na tym polu, a na nim mam od klasy 3ciej to 5tej z przewagą 4a/b. Od ciężkiej gliny po piach i nawet na kawałku torf.

 

Koszt nasion netto (+8% VAT) wg naszych podstawowych cen (trochę niższych od detalicznych DSV, a w przypadku Futtertrio to z tego co widzę lokalni sprzedawcy jeszcze zawyżają cenę detaliczną producenta):

 

Futtertrio 8,11 zł/kg x 45 kg/ha = 364,95 zł/ha

Country 2053 - 11,02 zł/kg x 30 kg/ha = 336 zł/ha

Country 2050 - 9,21 zł/kg x 40 kg/ha = 368,40 zł/ha

Odnośnik do komentarza

@Zielek87

Dostałem bana za "bycie tym kim jestem" ;) więc dopiero odpisuję...

W ubiegłym roku testowałem wszystkie jednoroczne DSV i na najsłabszych kawałkach najlepiej wyszła Country 2053 Turbo z koniczyną perską. Oczywiście nie jest to na skrajnie słabe gleby w kiepskiej kulturze... Na takich najlepiej posiać po prostu kupkówkę nawet na krótki okres (no sens jest min. 2 lata).

Wstawiłbym zdjęcie C2053 na polu obok kartofli jak ładnie rośnie (rosła w ubiegłym sezonie) ale mam tylko z tabliczkami i nie chcę znów bana ;)

 

@Marwasz

Rosnąć rośnie ale szału nie ma póki co... mega mokro i zimno... jak było ciepełko to planowałem jej koszenie przed 10 maja a tu prognozy wskazują chłody do końca kwietnia więc nie wiem co to będzie. Chcę po niej posiać lucerny więc liczę że jednak zbiorę do 20 maja ;)

 

Co do opcji z żytem... no właśnie chyba tego nie zapisałem, bo nie było czasu... robię trochę porządki w papierach to może znajdę i wtedy dam znać konkretnie, bo nie chcę ściemniać ;)

Odnośnik do komentarza

patrząc na ceny zastanawiam się dlaczego siejemy barenbruga- trawy z linii bestergrass to wydatek rzędu 1000pln na hektar, jednoroczna do dwuletniej 600pln/ha...chyba trzeba przemyśleć temat

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v