Skocz do zawartości

Budowa obory


petroszz

Rekomendowane komentarze

Bloczek dlatego że wstępnie ściany miały być lane. A zbrojenia wcale nie jest za dużo bo nie wyobrażam sobie słupa nośnego czy tez progu  bez  zbrojenia.

Odnośnik do komentarza

Koledze nie chodziło zapewne o ilość drutu, a o gęstość słupów. 

Ja tu widzę słup lany co 2 m i przyznam, że dla mnie to też dziwne dlaczego tak gęsto.

Dlaczego bloczka nie "wpuszczacie" w słupy tylko murujecie na równo?

Odnośnik do komentarza
Cytat

 

Na foto   tego nie widać  ale ścianki nie są tak całkiem równo murowane.  

Co   do zbrojenia  to tak wychodzi ponieważ jest 5 słupków nośnych pod konstrukcję dachu a reszta to  ze tak to ujmę  futryny drzwi. 

W planie było jeszcze  położenie prętów zbrojących w zaprawę  między bloczki.

Odnośnik do komentarza

Teraz rozumiem.

Czyli tzw. poziom  zero to u Ciebie jest na poziomie izolacji poziomej - jak dobrze liczę to około 1m powyżej otaczającego terenu.  Aż tyle potrzeba wysokości na pomieszczenie potrzebnych instalacji/ kanałów wylewki? Pytam z ciekawości bo nie widziałem obory budowanej od podstaw. 

Po co tyle tak wąskich drzwi? Wjazdy to w innych ścianach?

 

Ostatnio rozmawiałem z projektantem  mojego garażu i właśnie mówił że  nie dawno do użytku oddana została obora ze ścianami lanymi z betonu wedle jego projektu. Cenowo wyszło to na porównywalnym poziomie co murowana. Ale bardzo ważna zaleta to gładka ściana łatwa to zachowania warunków sanitarnych.

Odnośnik do komentarza

Izolacja pozioma jest dana raz na ławie fundamentowej i drugi raz na tzw. poziomie zero.  A  pozom zero jest mniej więcej 30cm nad poziomem gruntu.  

Obora jest budowana na głębokiej ściółce i będą w niej utrzymywane opasy.  Większość budowanych obór ma posadkę kojców na poziomie gruntu,  ja postanowiłem wpuścić kojce trochę w ziemię. Między innym żeby w razie  awarii wodnych nie wypływało nic z obory. Dlatego też szukam rozwiązania na wpuszczenie w każdym kojcu kratki ściekowej w celu odprowadzenia gnojówki do zbiornika. Tylko jeszcze nie wiem czy te zbiornik umieszczę pod korytarzem paszowym czy na zewnątrz częściowo pod  podjazdem, jakieś niewielkie dwa zbiorniki po 8m3 na stronę.  Drzwi w ścianach bocznych będą do wypędzania byków do okólnika na czas wybierania obornika a może i latem będą mogły sobie wychodzić cały czas.  No właśnie  przy lanej ścianie miałbym z głowy tynkowanie,  zabezpieczyłbym tylko ściany jakąś substancją izolującą.  kolejny powód wyboru ścian lanych to ich wytrzymałość.  Niestety, żadna firma w okolicy nie chciała się tego podjąć bo albo nie mają czasu( a  dla mnie się trochę śpieszy) albo za mała to dla nich inwestycja  dlatego zmieniliśmy na bloczki betonowe żeby nie zmieniać już nic w projekcie. 

Odnośnik do komentarza

A powiedzcie mi  jakie wygrodzenie zastosować.  wstępnie miało być wszystko zakupione na gotowo w ocynku ale mogę mieć w dobrej cenie rury fi 80 ścianka ponad 3mm.  Ile od posadzki może być zawieszona bramka jesli przewiduję że obornika będzie około do 55cm.  

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v