Skocz do zawartości

Mtz 82 + agrolift + famarol


gabrysiek

Bezorkowy siew owsa.
1. Uprawa scierniska
2. Uprawa na głęboko (Gruber bez podcinaczy)
3. Siew (Agregat zębowy + siewnik talerzowy)


Rekomendowane komentarze

Nie musiałeś głęboko, zwykła talerzowka by była lepsza, gruber powyciąga na wierzch kępy samosiewow, talerzowka by pocięła na drobne i przykryła
Nie musiałeś głęboko, zwykła talerzowka by była lepsza, gruber powyciąga na wierzch kępy samosiewow, talerzowka by pocięła na drobne i przykryła
Odnośnik do komentarza

Agregat się zapychał już na jesieni w pszenicy po rzepaku i w życie  po łubinie. Wtedy na polu mocno przerzadziłem zęby i tak zostało. Teraz widzę że można dołożyć kilka.

Było tak jak mówisz z kępami,  ale tylko talerzówkę i tak zostawić?Wystarczyłoby? No nie wiem. Może na przyszły rok tak przetestuje. O dziwo i tak myślałem, że gorzej będzie. Naprwno płodozmian trzeba dopracować, bo teraz boję się że wyjdzie mieszanka żyta z owsem. 

Najlepiej to żeby zamiast pazurka było coś talerzowego przed siewnikiem to wtedy już w ogóle  bajki.

Tak, siewnik kupiony chyba w listopadzie więc pierwsze siewu u mnie. 

Edytowane przez gabrysiek
Odnośnik do komentarza

też tak sieję oziminy.  Tylko polecam siew wykonywać pod innym kontem niż była uprawa przed siewem, wtedy pole się lepiej wyrównuje i rzadziej się zapycha..

Odnośnik do komentarza

Można powiedzieć że pierwszy sezon dopiero początek z uprawa bezorkową. Oziminy  wszystko poszło właśnie w ten sposób. Jare pół  na pół. Dzięki za radę, ale tylko na 2 działkach mogę zastosować  Twoja sugestię, bo mają kształt zbliżony do kwadratu, a reszta to 22-33/300-800m, więc nie bardzo jest tutaj jak zrobić uprawę poprzeczną.

Edytowane przez gabrysiek
Odnośnik do komentarza

ja zaczynam uprawę z jednej strony ( przejazdy raz przy prazie ) a siew  od drugiej strony ( też raz przy razie) i zawsze pod delikatnym kątem jest, a jak się nie da, to zaczynam uprawę od delikatnego skosu...

Odnośnik do komentarza

Z tą uprawą na głęboko to jest dwojako, bo pod zboża wystarczy spulchnienie i na 15cm, a pod rzepak, kukurydzę czy strączkowe wypadałoby głębiej

Odnośnik do komentarza

Tak tak, rozumiem Cię tyle  że źle się wyraziłem, reszta działek właśnie w kształcie prostokątów o o odchychel na całej długości o ok. 1m. Więc tutaj za wiele nie nie ratuje. 

Czyli co, skrzydełek do zboża nie odkręcić? Po odkręceniu nie podoba mi sie wlasnje odleglosc od siebie łap, tak jakby duża część po prostu jest nie ruszona.

Odnośnik do komentarza

Trochę słabo wyrównane pole. Tyle razy będziesz jeszcze po nim jeździł z opryskiwaczem i rozsiewaczem później kombajnowanie i ew. zbieranie słomy i będzie skakanie na dołkach.

Odnośnik do komentarza

W owsie całość nawożenia daję przedsiewnie, opryskiwacz coś ok 6 km/h, słoma cięta, a kombajn usługa (chociaż to nie ma nic do rzeczy).

Ogólnie myślałem że będzie gorzej, ciekawią mnie tylko wschody. Można było to jeszcze raz teraz uprawić, chociażby kultywatorem z wałkiem, ale szkoda było mi przejazdów. Jak już wspominałem pasowałaby talerzówka przed siewnikiem zamiast pazurka, no ale zobaczymy co przyszłość pokarze. Na razie trzeba dopracować właśnie to co jest. Można dokręcić więcej zębów, albo wał podnieść aby głębiej brało. Boje się tylko aby nie kolidowało z siewnikiem bo straszenie blisko wału są koła siewnika.

Odnośnik do komentarza

Sporadycznie widać, ale bardziej boję się, że za głęboko.  Trzeba nauczyć się operować redlicą talerzową. 

Nie miałeś problemu w swoim z siewem rzepaku jak nie miałeś kółek. Nie topił się? 

Odnośnik do komentarza

Masz tu redlicę w kształcie litery V? Bez kółek nawet nie próbowałem siać rzepaku. Zboże szczególnie ozime jak sucho to walił na 7-8cm

Odnośnik do komentarza

Tak wygląda redlica. 

Jaki łączny koszt dołożenia tych kółek? Wszystko z gotowych robiłeś elementow czy sam musiałeś dospawać lub coś jeszcze kombinować.

20200310_074524.jpg

Odnośnik do komentarza

Tu jest tylko jeden rząd redlic? 

Kółko od kosiarki do trawy 30cm średnicy kosztowało 32zł sam wszystko spawałem bo nie było żadnych mocowań. U mnie inna redlica.  Mam w galerii zdjęcia siewnika. 

Odnośnik do komentarza

A nawet na to nie zwróciłem uwagi. Na zdjęciu tak wygląda jakby był jeden. U mnie jest normalnie 2 rzędu.

No to zobaczymy co wymyślę z rzepakiem  w tamtym roku siany bezorkowo takim samym siewnikiem tylko na stopkowej redlicy. 

Myślałem, że ich tu gotowe kupiłeś. 

Odnośnik do komentarza
kolego mam komplet kółek takich jak darka 25 sztuk mogę sprzedać już z mocowaniem bo miałem w swoim siewniku ale przy redlicy stopniowej nie sprawdziły się
Odnośnik do komentarza

mam zdjęcie tych kółek na siewniku w galerii jutro zrobię w dzień to moge więcej podesłać kółka z materiałem oskami i srubami wyszły mnie 1100 zł i za tysiąc mogę oddać rok na nich sialem tak że prawie nowe

Odnośnik do komentarza

Bo w redlicach stopkowych jak jest wilgotno to się oblepiaja i bardzo mało miejsca jest między kołem A Redlica i się zapycha mocno żeby dobrze się sialo musi być sucho i czysto na polu A jak jakieś resztki zostaną to nie idzie robota

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v