Skocz do zawartości

lolek55

Members
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia lolek55

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

0

Reputacja

  1. Bardzo możliwe że to mklik. Generalnie podejrzewam że cala ta rodzina daje bardzo podobne objawy żerowania. Świece dymne nie likwidują całej populacji przy jednorazowym stosowaniu. Zaobserwowałem że przepuszczenie ziaren przez dmuchawę i stworzenie warunków do gwałtownych zmian kierunku i uderzenia ziarna (np w końcowy element zmieniający bieg zboża o 90 stopni, u mnie również osiatkowany i właśnie na siatce zaobserwowałem ciała larw) w znaczny sposób usuwa larwy ale nie do końca.Trudno stwierdzić co się w takim procesie stało z najmniejszymi larwami i jajami. Podejrzewam że również znaczna część ginie/ jest usuwana ale nie całość. Dipel WG trudno ocenić, działa na najmniejsze larwy i musi trafić na ziarna które będą dopiero zjadane przez nowe larwy. Zaobserwowałem jednak pojawienie się zeschniętych czarnych larw, może to jego zasługa. Owad preferuje ziarna najbardziej zbliżone do pierwszego pokolenia, lub po prostu zaczyna od najlepszych. Kolejno atakował w tym samym pomieszczeniu pszenicę, pszenżyto, jęczmień. Owies opiera/opierał się najdłużej. larwy penetrują pryzmę w dół symetrycznie, mogę bardzo głęboko wejść. Wydaje mi się że nie ma wyjścia i należy pryzmy rozwalać, wyrównywać aby się nie nagrzewały co dodatkowo sprzyja żerowaniu i jednocześnie odsunąć zboże od ścian gdzie zachodzi przepoczwarzanie. W przypadku zaatakowania i minięcia fazy latających owadów polecam usunięcie ręczne wierzchnich warstw i spryskanie dipolem wszystkiego co leży w magazynie, a nawet gdy latają motyle zakrycie pryzm plandekami starając się ograniczyć składanie jaj. Rozmiar motyla to tak mniej niż 1 cm długości. Oczywiście objawy pajęczyny, zanieczyszczenie ziarna, wyjedzone zarodniki się pojawiły. Usunięcie szkodnika jest wg mnie możliwe tylko i wyłącznie wraz z usunięciem w całości ziarna z magazynu jak najszybciej i stosowanie Actelic w formie roztworu na wszystkie elementy magazynu,ściany itp. Do tego monitorowanie już zawsze stanu w magazynie.
  2. Szukałem trochę i wydaje mi się że najbardziej prawdopodobne jest iż to omacnica spichrzanka. Na chwilę obecną spróbuję zastosować dwie świece dymne ACTELLIC 20FU 90g wraz z opryskaniem roztworem DiPel WG 0,5 kg. Ewentualnie ponowie zabieg preparatem ACTELLIC 500 EC. Substancja czynna jest w obu produktach taka sama ale świeca dymna może być mniej skuteczna.
  3. Witam Dziś przy pracach w magazynie ze zboża uniosły się chmary owadów których nigdy w życiu nie widziałem. Proszę o pomoc w identyfikacji i informacji na temat zwalczania tego dziadostwa. Z góry dziękuję za szybką pomoc!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v