Skocz do zawartości

bartek19990

Members
  • Postów

    36
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez bartek19990

  1. Wiadomo, że rewers hydrauliczny o niebo lepszy, ale jak mechaniczny jest dobrze wyregulowany, to też ,nie ma aż takiego dramatu no i w ewentualnej naprawie trochę tańszy , a teraz maszyny są robione z plasteliny, wiec na pewno jakieś naprawy będą konieczne, mój kolega miał rewers hydrauliczny i mokre sprzęgło i po 800godz coś się zepsuło i serwis 11 tys
  2. Tak, ciągnik na placu, praktycznie zostały im ostatnie 2 szt. (produkcja maj 2021) Od nowego roku będą już modele z nowa norma emisji spalin i cena +20tys, więc chyba go kupie, martwi mnie jedynie suche sprzęgło, ale gościu mówił, że jak nie będę go używał z turem to 3-4 tys godz. powinno spokojnie pochodzić, a naprawa w serwisie to koszt około 4,5tys, na gospodarstwie mam już ciągnik z turem, a ten będzie chodził tylko w nawozach, uprawie i siewie więc chyba bedzie ok
  3. New Holland TD5 85 (szersze opony 480/70/R34 tył 380/70R24 przód , fotel pasażera, WOM 540/1000, wzmocniony podnośnik udźwig 4700kg + Litf O-Maitic Plus, komplet obciążników przednich, okno dachowe, klimatyzacja i radio - reszta to podstawa rewers mech i suche sprzęgło) dostałem ofertę 133 tys netto jak myślicie opłaca się czy szukać dalej ?
  4. Dobry pomysł. Jak mówisz, że takie piniendze się szykują, to chyba tak zrobię Panowie, to czy ktoś postanowi zaryzykować i poczeka rok czy nie to jest jego indywidualna sprawa, jednemu to odpowiada drugiemu nie i tyle w temacie.
  5. Co nie zmienia faktu, że jeśli KE zaakceptuje te zmiany to opłaca się poczekać. :) Może się pospieszą, żeby zdążyć zrobić jeszcze ze 2 nabory po 150tys. bo powoli kończy się PROW, a pieniądze jeszcze są.
  6. Jeśli to prawda, to chyba trzeba będzie wycofać wniosek i składać w przyszłym roku :)
  7. Dokładnie tak jak napisał freetaxi listy rankingowe pojawią się pod tym adresem na stronie ARiMR http://www.arimr.gov.pl/kolejnosc-przyslugiwania-pomocy-dla-wnioskodawcow-prow.html Tam pod napisem "Nabory przeprowadzone w 2018 roku" pojawi się link z napisem "Premie dla młodych rolników ..." i tam będą opublikowane listy.
  8. Z tego co wiem to w Łódzkim były złożone 434 wnioski. A jeśli pytasz o listy rankingowe to jeszcze takowych nie ma.
  9. Tak, z tego co wiem to Kurs R.03 +posiadanie wykształcenia zawodowego, średniego lub wyższego daje obecnie wykształcenie rolnicze na poziomie Zasadniczej Szkoły Zawodowej tylko po ukończeniu kursu r.03 musisz poprosić o wydanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie Wiesz może ile wniosków było w Ślaskim ?
  10. Jeśli do 2020 nic się nie zmieni w przepisach, to jest dokładnie tak jak piszesz.
  11. Kurs R3 trwa około 1 roku potem egzaminy i czekanie na wyniki, więc trochę zleci. Jeśli są Ci potrzebne punkty za wykształcenie to raczej nabór 2020 bo na 2019 to raczej nie ma szans z tym kursem zdążyć. Swoją drogą polecam zrobienie kursu online https://kursr3.pl/ Jeśli chodzi o SO to te 13 tys. euro jest obligatoryjnie, bez tego wniosek nie przejdzie, tak jak napisałeś możesz zwiększyć powierzchnie ziemniaków itp. wielkość ta jest liczona za rok w którym składasz wniosek czyli np składasz wniosek w 2020 to uprawy liczone z 2020 roku
  12. Jak masz dodatni bilans i w tabeli 24 "dawka" 80kg/ha to saldo azotu w zestawieniu powinno być spore. Szczerze mówiąc, to nie mam pojęcia co to może być, może jakiś błąd skoroszytu albo coś innego. Jak ktoś ma jakiś pomysł to niech się wypowie.
  13. A jaki masz "Bilans substancji organicznej" to jest podane nad saldem azotu w zestawieniu?
  14. Tam w tej zakładce "Nawożenie" jest tabela 24 i tam mamy możliwość uzupełnienia tylko kolumny pierwszej "Ilość RAZEM" i tam wpisujemy łączną ilość azotu w czystym składniku dla danej powierzchni, na przykład jeśli w kolumnie "Powierzchnia" jest 15 ha a my chcemy żeby dawka czystego składnika na 1ha wynosiła np. 80kg to w kolumnie pierwszej musimy wpisać wynik mnożenia planowanej dawki razy ilość ha w tym przypadku 80kg x 15ha = 1200 i wtedy w ostatniej kolumnie "Dawka" będzie 80kg/ha czystego składnika. Jeśli będzie tyle po później w zestawieniu nie powinno być mniej.
  15. W 1 przypadku jeśli Twój ojciec po przejęciu przez Ciebie gospodarstwa nie będzie prowadził już żadnej działalności rolniczej i przepisze na ciebie wszystkie użytki rolne to myślę, że powinni te punkty za przejęcie całości przyznać w 2 przypadku to jest niemożliwe żeby Ci saldo wyszło poniżej 30kg/ha musiałeś coś źle uzupełnić w tej tabeli nawożenia, tam w tej tabeli 24 jest ostatnia kolumna "Dawka" i jak tam masz te 80kg/ha "czystego składnika" o których pisałeś to w zestawieniu pod koniec nie powinno być mniej.
  16. Wzrost wartości ekonomicznej gospodarstwa musicie osiągnąć w roku DOCELOWYM ( i w tym roku siejecie uprawy które podaliście) a następnie przez kolejne lata do zakończenia realizacji programu musicie ten wzrost utrzymać, ale w kolejnych latach po roku DOCELOWYM utrzymać wzrost możecie innymi uprawni lub ilością zwierząt, niż te które podaliście w biznesplanie. Natomiast jeśli chodzi o liczbę lat utrzymywania tego wzrostu to każdy może mieć inną głownie chodzi o rok DOCELOWY dla jednego będzie to 2020 a dla innego 2022 itp. Mieliście możliwość wyboru roku DOCELOWEGO jedynym warunkiem było maksymalnie 3 lata od wypłaty I raty paremii. Dlatego jeden będzie musiał ten wzrost SO o min. 10% utrzymywać dłużej a inny krócej.
  17. Tak wypełniamy w kolumnie "na gruncie" w zakładce "Uprawy" natomiast w zakładce "Działki" w kolumnie "Tytuł prawny" pozycje "własność" podajemy tylko do tych działek, które są nasza własnością przed dniem składania wniosku bo potem musimy podać Nr aktu i date nabycia natomiast jeżeli Wnioskodawca nie posiada tytułu prawnego na dzień składania wniosku należy wybrać "BRAK" (konieczne jest wówczas wybranie formy przejęcia/nabycia).
  18. W kolumnie "na gruncie" pozycję ''własność'' należy wybrać dla działek, które stanowią lub będą stanowiły, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia warunkowej decyzji przyznającej pomoc, własność lub małżeńską wspólność majątkową. Również w odniesieniu do gruntów, które na dzień składania wniosku o przyznanie pomocy są gruntami dzierżawionymi przez wnioskodawcę (np. dzierżawiony od przekazującego, wymagany co najmniej 1 ha użytków rolnych przed złożeniem wniosku o premię dla młodych rolników), ale w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia warunkowej decyzji przyznającej pomoc staną się własnością młodego rolnika, należy wybrać pozycję ''własność''.
  19. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest liczona z upraw i zwierząt, sam zakup pola 3,5 ha to jeszcze nie jest wzrost wartości ekonomicznej tzn. ważne aby zakupione pole było uprawiane, a nie na przykład ugorowane. Jak je będziesz uprawiał to zwiększy Ci się powierzchnia zasiewów, a tym samym wielkość ekonomiczna. Tutaj masz link do tabeli z ARiMR z przelicznikami w Euro poszczególnych upraw w zależności od regionu w którym prowadzisz gospodarstwo: http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/wnioski/PROW_2014_2020/Pomoc_dla_mlodych_rolnikow/nabor_2018/Zalacznik_1_B_Plan_MR.pdf
  20. Tak, jeśli w biznesplanie zadeklarowałeś, że będziesz siał groch w roku DOCELOWYM to siejesz go tylko w roku DOCELOWYM , w kolejnych latach możesz zasadzić co zechcesz byle by, został spełniony warunek wzrostu wartości ekonomicznej o min. 10% w stosunku do okresu WYJŚCIOWEGO. Pomocna może okazać się strona: https://kalkulator-so.pl/ tam możesz sprawdzić orientacyjnie jaka wartość ekonomiczna będzie miało Twoje gospodarstwo po wprowadzeniu wybranych upraw. Może czekają na kolejny rok z nadzieja, że podniosą wartość dotacji do 150 tys. Osobiście uważam, że jest to nierealne, jeśli będzie w tym i w kolejnych latach mało składanych wniosków to może w kolejnej perspektywie finansowej 2021-2027 o tym pomyślą. Poza tym to co się teraz dzieje u dilerów z cenami maszyn to jakaś parodia wszystko drożeje, osobiście wole przeznaczyć premie na zakup stada podstawowego, krów mięsnych z przeznaczeniem na mamki niż przepłacać za maszyny
  21. Wzrost wartości ekonomicznej o 10% w stosunku do okresu wyjściowego jest wymagany w roku "DOCELOWYM" czyli w roku zakończenia realizacji biznesplanu, następnie trzeba go utrzymać aż do końca tego okresu w którym mamy trzymać te wszystkie dokumenty itp. (czyli 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty premii) Przykład: Składanie wniosku w 2018 roku (rok WYJŚCIOWY: 2018) - wypłata I raty przykładowo: 20 lipiec 2019, we wniosku przyjmijmy, że określiliśmy że rokiem DOCELOWYM będzie rok 2022 to wzrost wielkości ekonomicznej o 10% będzie obowiązywał od roku DOCELOWEGO czyli 2022 i następnie w kolejnych latach po roku DOCELOWYM czyli w tym przypadku 2023 oraz 2024 wzrost musi zostać utrzymany. W 2024 minie 5 lat od dnia wypłaty I raty premii i w kolejnych latach siejemy i robimy co chcemy bo program już sie zakończył
  22. W instrukcji do wypełniania wniosku na Młodego Rolnika z 2018 jest napisane wyraźnie: "(...) Przez przejmowanie gospodarstwa w całości rozumie się przejęcie wszystkich użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa, z tym że własnością przekazującego lub w jego posiadaniu mogą pozostać użytki rolne o powierzchni nie większej niż 0,5 ha. (...) Punkty mogą być przyznane tylko wówczas, gdy przynajmniej jedno gospodarstwo zostanie przejęte w całości na własność."
  23. 1. Nie 2. Tabela 4 kolumna "Tytuł prawny" - w przypadku działek planowanych do przejęcia w tej kolumnie zaznaczasz opcje "BRAK" po zaznaczeniu tej opcji nr aktu i data nabycia tytułu prawnego nie obowiązują 3. Nie 4. Uprawy podajemy ze wszystkich gruntów tzn. planowanych do przejęcia i te które posiadasz Ty w dniu złożenia wniosku (z tych upraw jest wyliczana wielkość ekonomiczna w okresie WYJŚCIOWYM) W biznesplanie w arkuszu "Działki" w kolumnie "powierzchnia użytków rolnych" wpisujesz powierzchnie z dopłat oraz uwzględniasz również grunty pod rowami, stawami, podwórkiem, budynkami postawionymi na gruntach rolnych oraz drogami wewnętrznymi. Czyli suma wszystkich "użytków rolnych" na działce. A w kolumnie "pozostała powierzchnia" wpisujesz to co nie zalicza się do użytków rolnych, na przykład las (Ls) albo zadrzewienia (Lz). Później dokładnie się to rozpisuje w arkuszu "Struktura rodzajowa użytków rolnych w okresie WYJŚCIOWYM"
  24. Mam pytanie czy można w ramach środków trwałych z premii MR zakupić krowy z przeznaczeniem na mamki. I jak długo trzeba je trzymać w gospodarstwie od momentu zakupu aby taki zakup mógł być zaliczony do środków trwałych?
  25. Ok. Dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v