Skocz do zawartości

czakbar

Members
  • Postów

    33
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez czakbar

  1. To tylko potwierdza, że to co w danej cesze tej samej odmiany sprawdza się u jednego u drugiego już nie. Decyduje o tym wiele czynników. Od rozkładu opadów poprzez agrotechnikę a skończywszy na rodzaju gleby. Nawożenie azotem w oparciu o zawartość azotu mineralnego. Łamały ją w połowie źdźbła lipcowe nawałnice jakie rok w rok przechodzą. Siałem ją latami ponieważ z siewu terminowego zawsze parametry na młyn miała i plon zadawalający. Wyleganie było jej jedynym problemem dla mnie. Reszta była opanowana: gęstość siewu, wygląd po zimie, moment strzelania w źdźbło, choroby (małymi kosztami na zamiennikach można ją było u mnie dobrze ochronić p rzepaku). Teraz mam Pallasa pierwszy rok ze względu na rodzaj gleby, gdzie wiem że Emil nie miał by szans wydać plon jak z poprzednich lat.
  2. Modan 0,3 l + Mepik 0,7 l. Odmiana to KWS Emil, gdzie nie czytasz to odmiana niska odporna na wyleganie a ja ją siałem przez ładnych kilka lat i zawsze wylegała oprócz minionego sezonu. Różne kombinacje podwójnego skracania były Medax i Moddus lub zamiennik bez CCC ale zawsze była gleba na ostatniej proste do żniw.
  3. U mnie Medax po promocjach BASF wychodzi 520zł/3kg a Moddus po promocji 539zł/5 l. 0,5 kg/ha Medax wychodzi 90 zł/ha a 0,3 l/ha Moddusa 33 zł/ha. Pomimo takiej różnicy w cenie lepiej na R1 Medax? Pszenica Pallas 150kgN/ha. Rok temu na R1 miałem mieszaninę Moddan z Mepikiem ale nie polecam nikomu. Za mocno skróciło, może dawki za duże.
  4. Pallas, Balitus, Banatus lub Owacja, która dopasuje się najlepiej do gleb zwięzłych, rędzina, ił z niedoborem wody ?
  5. Sprawdzę czy to rolnice. Jak była pszenica 3 lata temu to były wyjedzone pasy. Co je zwalczy? Czy to z pod lady w dawce 1L wystarczy czy więcej i kiedy oprysk wykonać czy w dzień czy w nocy
  6. Jaki szkodnik ucina rzepak? Drugie pytanie co go tak od środka podjada. Jest to od środka pola w obie strony. Zaczyna od korzenia na nowo rosnąć ale ok 1ha zjedzone. Od między ładny, dziur w glebie nie ma więc to nie ślimaki.
  7. Jaką wybrać odmianę na gleby bardzo zwięzłe tzw. minutowe ? Przy upalnej pogodzie rano orka a popołudniu skała. Gleba jak mokra to klei się jak plastelina, jak zaczyna brakować wody to pęka, że palce dłoni można włożyć, pustynia. Czy na takich glebach odmiana o krótkiej słomie szybciej odczuje brak wody niż np. Arkadia?
  8. czakbar

    Odmiany rzepaku

    Jak masz problem ze zgnilizną twardzikową tak jak u mnie to Kuga słaba odporność
  9. Sprawdzając ze zdjęciami objaw żerowania ploniarka to mam takie same, zwłaszcza że w sąsiedztwie było dużo kukurydzy. Idzie coś jeszcze z tym zrobić? Dzisiaj i jutro 10-11 stopni ma być, na weekend ochłodzenie do 4-5 stopni.
  10. Te co są całe żółte idzie łatwo wyrwać ale bez korzeni. Nie sprawdzałem czy korzeń podgryziony. Będę musiał sprawdzić. DDF poszło 0.15 l/ha w trakcie zabiegu było ok 20 stopni. Noc również ciepła. Jeżeli po DDF to co było źle zrobione, aby na przyszłość nie było tego. Odmiana KWS Emil.
  11. Co jest przyczyną tych przebarwień. Jest ich coraz więcej. Ph, magnez, P,K wszystko jest. Oprysk na chwasty: Boxer, DFF, Granstar. Stanowisko po rzepaku. Dodatkowa zaprawa Systiva. Czy jest to od nadmiernych opadów? Mam dwa przejazdy kontrolne bez Systivy i na dzień dzisiejszy nie widać różnicy. Nawet tam gdzie nie było Systivy tych przebarwień jes mniej, tylko nie jest to na środku pola a pierwsze dwa przejazdy.
  12. Kalprim w T3 stosujesz w czasie kwitnienia pszenicy?
  13. czakbar

    Pszenica Ozima i jara

    Na jednym polu 4 ha zasiany był rzepak, jednak na środku ok. 0,7 ha było zbyt mokro i na wiosnę była kukurydza. Wtedy, kiedy była ta mroźna zima została zasiana na tym polu pszenica Ozon materiał z centrali po rzepaku ok. 20 września natomiast po kukurydzy w listopadzie. Po rzepaku była rozkrzewiona i ją wymroziło w ok. 40 % natomiast ta po kukurydzy była w fazie szpilki i jej nic się nie stało przezimowała bardzo ładnie na uwrociach trafił się ziarniak nie przykryty skiełowany i on też na wiosnę się rozkrzewił.
  14. Dostawca spóźnia się z saletrosanem będzie ok połowy marca myślałem teraz dać saletrę na drugą dawkę saletrosan, będzie to dużym błędem, stosował ktoś tak?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v