Skocz do zawartości

Młody rolnik 2017/2018


kamil1985

Rekomendowane odpowiedzi

no u mnie jest większa zmiana niż 30 procent. Miałem 4 ha zbóż a teraz mam 88 arów. Zboża na dzierżawach 3letnich których nie mogę wliczyć do esu. Wzrost esu mam ponad 35 procent. Za niezgłoszenie zmiany serio jest kara? Mogą nie wypłacić II raty? Krów też mam nie 20 a 26 reszta młodzieży podobnie i co ukarają mnie za rozwój większy niż planowałem? Zresztą w sprawozdaniu są rubryki planowany wzrost i osiągnięty, w kalkulatorze so wprowadza się stan faktyczny zwierząt i upraw. W rozporządzeniu nie znalazłem nic o karach za zmianę upraw i stanu zwierząt no chyba że nie ma esu +10 procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy jest ktoś kto przepisywal gospodarstwo umową dożywocia? Czy podawaliscie dużo zaniżone wartości gospodarstwa? Żeby nie było problemu z urzędem skarbowym. Jeżeli u nas koszt 1ha to około 50 tyś to ile można podać żeby nie było problemu ze skarbówką? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orientuje się Ktoś jakim hasłem jest zabezpieczony skoroszyt biznesplanu MR2015? Chodzi o to że muszę zrobić zmianę w opisie inwestycji w środki trwałe z ochrony środowiska a że jest to też inwestycja budowlana to muszę też ten opis zmienić w zakładce  pozostałe informacje w punkcie 16 a nie można jak nie zdejmie  się ochrony skoroszytu a to jest zabezpieczone hasłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Witam 
    Panowie minęło mi 5 lat od wzięcia młodego rolnika . I tu moje pytanie Nie było u mnie kontroli Tzn podobno na koniec przyjeżdżają z agencji i sprawdzają papiery maszyny czy są i czy są takie jak we wniosku.  Nie było zapewne z powodu Korona Wirusa i czy taka kontrol będzie u mnie jak już minął okres 5 lat a jest wyraźnie że do 5 lat ? I czy w przypadku gdyby było coś nie tak mają prawo żądać jakiś zwrotów 

 

Edytowane przez Miodzio1671
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.03.2021 o 14:47, Rolnik2408 napisał:

Witam. Czy budował ktoś dom będąc beneficjentem młodego rolnika? Jak to wygląda z punktu widzenia arimr? Czy można wykorzystać cześć gruntu pod budowę A dobrać np dzierżawę żeby ilość ziemi pod uprawę się zgadzała? 

Ja buduję. Powiem szczerze, że w tym przypadku jestem rozczarowany tym, co się mówi beneficjentom, w zależności do kogo zadzwonią (a dzwoniłem i do doradcy, który tworzył mi biznesplan, do ARiMR regionalnego i do kogoś, kto jest odpowiedzialny za sprawdzanie wniosków o płatność II raty), a mianowicie każdy mówi co innego.

Był przedstawiony biznesplan na gospodarstwo ~22ha z planowanym dokupieniem prawie 3ha. Ale po drodze doszła mi właśnie budowa na jednej z działek. Na szczęście trafiła mi się okazja na wydzierżawienie dodatkowych działek i problem z głowy (hektarów z ~25 w okresie docelowym, zrobi się ponad 40). Żeby nie było, kupno założonych działek również doszło do skutku.
No nie do końca, bo trzeba teraz wprowadzić zmiany w biznesplanie ze względu, ze doszły mi dodatkowe działki oraz zmieniła się treść szkoleń (tak mi powiedziano). Dostałem namiar w ARiMR właśnie na wspomnianego wcześniej Pana od sprawdzania wniosków o II ratę i zadzwoniłem. Wytłumaczyłem, że gospodarstwo będzie większe w okresie docelowym, niż to przedstawione w biznesplanie (a przy okazji popytałem o parę innych kwestii, typu inne tematy szkoleń niż założone w biznesplanie czy o koszty obrotowe). Zapytałem, gdzie teraz powinienem uwzględnić te nowe hektary i Pan po kilku namysłach stwierdził, że dobrze byłoby je uwzględnić w Biznesplanie. Co ciekawsze, nie tylko w tabeli 5, gdzie mamy uprawy w okresie wyjściowym i docelowym, ale również w tabeli 4, gdzie wpisuje się tak naprawdę działki, które deklarujemy, że przejmiemy po złożeniu wniosku o dofinansowanie do MR lub w terminie 9 miesięcy od dnia otrzymania decyzji.
I tutaj jest to niezgodne z wytycznymi co do wypełniania formularza BP_MR, ponieważ tabela 4 (Działki) dotyczy tylko okresu wyjściowego i na tej podstawie wylicza się wzrost, zestawiając to z okresem docelowym. Jeśli wprowadziłbym teraz wszystkie swoje działki do tej tabeli, to wykaże mi, że nie ma żadnego wzrostu (no jakaś zmiana wielkości ekonomicznej będzie ze względu na płodozmian, no ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi). 
Tak na dobrą sprawę to sam już nie wiem, czy zmiany powinienem dokonać TYLKO w zakresie szkoleń, bo musiałem zrealizować inne niż te, które założyłem, ale ilość się zgadza, tylko treść inna (w dalszym ciągu związana z moim kierunkiem produkcji w gospodarstwie) czy także powinienem uwzględnić fakt, że gospodarstwo powiększyło się nie o 3ha, tylko o ponad 20ha, gdzie tak naprawdę ten fakt będzie oczywisty, jak złoże sprawozdanie zarówno podczas składania wniosku o płatność II raty, jak i przed upływem 5. roku po wypłacie I raty pomocy.

Może ktoś był w podobnej sytuacji i powie, jak to wyglądało u niego.
 

Dnia 8.03.2021 o 20:07, Troker1979 napisał:

czy można złożyć zmianę biznesplanu z jednoczesnym wnioskiem o II ratę płatności?

Lepiej złożyć zmiany zanim złożysz wniosek o II ratę, bo niby zamykasz sobie drogę do wniesienia poprawek w przypadku niezgodności. Takie info dostałem bezpośrednio z ARiMR od wspominanego wyżej Pana.


Swoją drogą, gdzieś tu się w temacie przewijało pytanie o zmianę struktury zasiewów, czyli teraz jak mi się zwiększyła prawie dwukrotnie powierzchnia gospodarstwa od tej zakładanej, to też muszę % tyle zasiać danej uprawy (rzepak, pszenica, kukurydza, jęczmień), żeby to się mniej więcej zgadzało z tym, co założyłem w biznesplanie (tylko tam było to na mniejszej powierzchni)?
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o wzrost esu to Masz go nie za hektary które Posiadasz tylko za uprawy w plonie głównym i ewentualnie zwierzęta jak Masz(stan średnioroczny).

Teraz składałem wniosek o II ratę ze zmianami to chcieli ode mnie tylko plan nawozowy 2019/2020.

A i te wszystkie zmiany w strukturze zasiewów czy hodowli nie mogą powodować zmiany profilu gospodarstwa(jakoś inaczej to się zowie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez thomas015
      Witam, może mi ktoś wyjaśnić jak ARiMR liczy dobór maszyn na gospodarstwo?
      Mam 15 ha pola i np o jaki ciągnik się mogę starać?
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v