Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Co byście polecili na lekkie gleby 4-6ta klasa do przede wszystkim uprawy przedsiewnej, oraz wyrównania pola po talerzówce,

przeczytałem całe agrofoto i jedyne do jakich wniosków dochodzę do zamiast bawić się w agregat to najprościej i wydajniej będzie chyba kupić porządne brony hydrauliczne na ząb 20 i większa szerokość robocza oszczędność czasu i paliwa, bo wałki strunowe to niby tylko na lepsze gleby, ale w sumie i na lekkich piachach fajnie zagęszczają ziemię, także co brona ząb 20 i wałki strunowe?

czy jesli agregat to jaki ząb prosty, czy S czy zakończony gęsiostupką, a pola mam też i lekko zaperzone, daje się obornik, tak więc waszym zdaniem co się lepiej sprawdzi, bo niby dużo tego nie ma kilkanaście ha ale taką broną hydrauliczną to bym czasu oszczędził tylko czy tak naprawdę to potrzebny do niej wałek strunowy? no i jakie firmy takich bron polecacie?

 

Opublikowano

Kolego wszystko zalezy od warunkow jakie sa na polu a tak szczerze raczej nie da sie znalezc kompromisu dla jednej maszyny i byc w 100% zadowolonym .Ja na slabych glebach doprawiam agregatem na ciezkiej bronie zab gesiastopa +walki (wiosna)lub brona 16 .Mam ciezka brone na zebach 20 ale tylko na gliny (na swiezo zaoranym piasku takiej brony nawet nie uciagnie slabszy ciagnik).Agregat na waskich lapach plus wal z przodu oraz z tylu na slabszej ziemi robi pyl z ziemi wiec tez nie bardzo sie nadaje .

Opublikowano

podaruj sobie talerzówkę bo perz będzie non stop, ja na 5 klasie tylko po żniwach kultywator z bronkami zwykły 2,7m, orka na 18 cm z wiosny włóka i owies albo żyto lub łubin 

Opublikowano

No właśnie z tego co piszecie i z mojego dość zkromnego doswiadczenia z bronami to ząb 20 faktycznie może  za głęboko się zapadać na piachu, ale z tymi wałkami strunowymi to się chyba nie do końca zgodzę że robią pył bo fajnie zagęszczają ziemię a warstwa wierzchnia jest luźna, tyle że ja mam puki co z jednym wałkiem, a z podwójnym może i jest inaczej,

moje pomysły to albo agregat np. bomet 3,6m ręcznie składany lub coś podobnego ale innych tanich agregatów lekkich i o tej szerokości nie ma albo jakiś z hydropakiem prosty agregacik bez przedniego wałka, albo ten 3,6m bez przedniego wałka, w sumie to co byście obstawili 3,6m ręcznie składany czy 3,2m hydraulicznie? oba raczej chyba bez przedniego wałka bo faktycznie po co to na piach

 

Opublikowano

a jak to jest z tym bezpieczeństwem, bo niektórzy producenci podają dla agregatów 3,2m gwiazdeczkę że nie poruszać się po drogach publicznych, na pewno fajne jechać po wiejskiej wąskiej szosie z agregatem 3,2m łatwe i bezpieczne nie jest, ale te składane hydraulicznie też chyba trochę za ciągnik wystają, jak te pazury z boku są tak pytam, bo czy dla 3,2m to warto z chydrauliką czy na jedno wyjdzie i sztywnym 3,2m jeździć?

Opublikowano

ja na słabych ziemiach typu właśnie 5-6, nie orze wogule, po zniwach gruber, potem uprawowo siewny, i ziemia wygląda jak po normalnej uprawie, a czasu i paliwa zaoszczedzam mnóstwo, a jak wcześniej oralismy to po orce brony 16 obciążone płytami azurowymi i pole pod siew gotowe i równe.

Opublikowano

a czy ciągnik 80km da rady z broną hydrauliczną 5 lub 6 metrów na zębie 20 i jak wyglądała by uprawa zębem 20 na lekkich ziemiach 4-6 kl, czy zamiast agregatu przed siew ta barona zrobi to samo, oraz czy po talerzówce ładnie by równała taka na zębie 20, oraz czy np. przetalerzowany obornik, lub zaorany obornik, to wyrównała by czy by sciagała kupki i się zapychało by przy 20stce? oraz czy w takich pracach lepiej sprawdził by się agregat z wąskimi graczkami? tzn co mniej się zapycha i lepiej równa agregat na graczkach czy brona 20stka?

Opublikowano

80 kucy bez napędu 3szt a z napędem 4x4 4szt no chyba że teren równinny to może +1, ale to kolein i tak narobi. polecam agregat na małej redlicy S z 2 walkami 3,2m max 3.6m jeśli 4*4. mam 4,2m to 110 koni 4*4 ma co robić a 5,8m to 200 koników ciagam i jest optymalnie, co prawda góreczki mam ostre tam gdzie 5-6 klada

Opublikowano

dobra a co z masą agregatu jeśli ciagnik chodził z talerzówką o masie 800kg to będzie chodził z ciężejszym agregatem, bo jeśli nie ma przedniego wałka to chyba cała masa agregatu przypada zaraz za ciągnikiem te 2 wałki z tyłu nie są aż tak ciężkie, najbardziej pasowął by mi chyba bomet hydrauliczny bez przedniego wałka 3,2m lub 3,6m tylko nie wiem co z masą

Opublikowano

do 3 metrow mozna spokojnie jezdzic-moj agregat ma 2,98, mam gleby roznorakie i na piasku ciezki agregat po prostu sie topi a walki zapychaja piaskiem, trzeba trzymac na podnosniku zeby tylko delikatnie szedl wierzchem, kolega robi bronami na 20 i na zlezalej glebie-jak pisze w ksiazkach,siac nalezy 3 tyg po orce- nawet 60 robi a 80 bez napedu to szaleje.

Opublikowano

a na lekkiej glebie to brona 20stka zrobi ten sam efekt co agregat na wąskiej graczce i z podwójnym wałkiem?

co do samego agregatu to co wybrać bo w podobnych pieniądzach byłby

bomet 3,2-3,6m hydrauliczny konkretny masywny agregat

ale i akpil rylec 3m tu byłby z przednim wałkiem

lub jeszcze inne jakieś agregaciki na co zwracać uwagę, czy ta hydraulika tak warta zachodu bo wtedy rama masywniejsza i agregat trochę ciężejszy, czy np. styknoł by bomet 3,6m składany ręcznie?

 

Opublikowano

już to gdzieś słyszałem, a konkretnie to brony 20tki to chyba mój faworyt, tylko czy jak kupie 4ki jak mi tutaj radzicie to do 80km 4x4 nie będą za małe albo z jaką prędkością można z nimi latać i czy takie ciężkie brony nie będą zsuwać kopców po talerzówce?

Opublikowano

Na lekkiej glebie chyba większy opór niż na zwięzłej będą Ci stawiać. Ją na glinie 4 x 20 ciagalem zetorkiem 7011 i nie miał ciężko, 3biegiem spokojnie szedl.

Opublikowano

Na lekkie ziemie poleciłbym Ci kolego agregat najprostszy z możliwych ( przynajmniej jak dla mnie ) czyli taki z dwoma wałkami z tyłu bez przedniego. Na lekkiej glebie nie odczuwa się różnicy w uprawie, ale na mocy pobieranej przez sprzęt już tak. Same brony to trochę za mało pole nie jest tak równe. Przerabiałem to więc mówię z doświadczenia.

 

Opublikowano

ale bez przedniego wałka to trzeba by redliczki na tych kółkach podporowych ustawiać wtedy może za głeboko bedą szły lub bedzie się zapychać, a na piaski to nie lepszy agregat ścierniskowy i byłby do wszystkiego i do scierniska i przed siew bo na ściernie można by szerszy a przed siew teżby wyrównał i trochę szerokosci by miał czy na piaski taki 2,6m uciągnie 80km 4x4?

Opublikowano

Jak kto woli. Ja mam Fortschritt-a B231 na podwójnych wałkach na lekkich ziemiach pracuje jak dla mnie bez zarzutu. Co do tego że bez przedniego wałka będzie wchodził w ziemię to po to są koła podporowe aby sobie ustawić głębokość. Na piaskach to 80km i 4x4 to 3m jest w sam raz, ładnie śmiga. 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez Andrzej11111
      Witam 
      Mam pytanie odnośnie agregatu bezorkowego PolGrom jak się sprawuje jaka szerokość na ciężka ziemię do ursusa 1634
      Czy jest godny polecenia? Jak się sprawuje czy solidnie wykonany 
    • Przez damiandg
      Noszę się z zamiarem zakupu agregatu talerzowego i jaki wygrać wał na dość ciężką ziemię żeby rozbijał dobrze bryły. Może polecicie coś?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Nigdy się w temat nie zagłębiałem jakoś mocno. Chciałbym się Was zapytać, jaki wpływ na orkę i na ciągnik (czy ma np. ciężej), ma ustawienie łącznika centralnego? Nie chodzi mi o jego wkręcenie czy wykręcenie bo to indywidualna sprawa. Chodzi o to, że łącznik centralny nie jest idealnie równo z wieżyczką pługa. Patrząc na pług z perspektywy operatora siedzącego w ciągniku to wieżyczka jest odchylona podczas orki na prawo. I to całkiem sporo. Nie jest to centymetr ani dwa tylko myślę że ponad 5cm to spokojnie. Rzecz jasna mogę to wyregulować. Muszę odkręcić wieżyczkę i przesunąć ją na mocowaniach w lewo. Tam jest opcja regulacji. Wtedy łącznik się wyrówna. Wiecie, nowy pług dopiero się go uczę. Natomiast tak dla swojej wiedzy pytam, czy taki przekoszony łącznik ma jakiś wpływ na orkę, na jej jakość lub na to czy ciągnik ma wtedy ciężej czy nie ma to żadnego wpływu :). Załączam zdjęcie jak to mniej więcej wygląda. Łącznik centralny po zagłębieniu się pługa, nie jest ładnie w jednej linii z ciągnikiem tylko ucieka dość mocno na prawo. Z góry dzięki za odpowiedź. 

    • Przez PiotrW96
      Witam, w przyszłym roku chce posadzić około 20 arów ziemniaków obecnie jest łąka 4 klasa ziemi  ostatni raz przeorywana w 2016 roku i plan na przygotowanie mam taki o razu zaznaczam że raczej nie chcę się bawić się w glifosaty itp tym bardziej że będą ziemniaki dla siebie.
      W sierpniu gdy zbiorę 2 pokos to talerzówka/gruber, siew na poplon rzodkwi oleistej i bronowanie. W listopadzie talerzowanie rzodkiewki obornik i orka. Jak wy to widzicie czy to dobry pomysł? I na sam pierw po zebraniu 2 pokosu lepsza będzie talerzówka czy gruber ?
    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v