Skocz do zawartości

MariuszWakowicz

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie ostra skiba na zime orka wiosenna tylko pod qq i ziemniaki ,lecz napiszę Wam ciekawostkę mój sąsiad (podkreślam dobry rolnik)co roku pod buraki orze na zimę ale z włóką ,pole uciągniete jak na stole ,nie wiem jaki ma sens jego agrotechnika lecz trzeba przyznac ze plon buraka ma bardzo dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja buraków nie uprawiam. ale pamiętam ze szkoły do której uczęszczałem bardzo dawno temu.  orka zimowa (ziębla ) pozostawiona w ostrej skibie, z wyłączeniem  orki poprzedzającej buraki, orka powinna zostać zabronowana lub z włókowana  nie pamiętam w jakim celu. musiałbym odkopać stare księgi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas robię orkę zimową pod buraki z włóką. Pod zboża też. Wiosną nie muszę włókować tylko nawozy i siew agregatem biernym. Błędem jest orka wiosenna pod kukurydzę jeśli poprzednio była też kukurydza bo tylko omacnica przetrwa ale ludzie sie chyba nauczą dopiero jak im ćma zniszczy połowę plonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja w książce z 72 roku znalazłem co innego.

"Burak wymaga głębokiej orki przedzimowej i przyorania obornika lub nawozu zielonego już w jesieni.Na wiosnę gdy tylko można wyjść w pole należy zastosować włókę by zapobiec zaskorupianiu  się gleby i pobudzić do kiełkowania chwasty, które następnie niszczy się bronowaniem. Jeśli na wiosnę gleba jest bardzo zbita, należy zastosować kultywator o sztywnych zębach. Po kultywatorze należy pole zwłókować lub zbronować , aby wzruszona gleba nie wyschła.  Podczas wykonywania uprawek przedsiewnych należy unikać nadmiernego rozpylania gleby"

Dla cukrowego i pastewnego uprawa taka sama :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki śnieg? Co to jest? Ja na zachodzie mieszkam. W okolicy coraz wiecej ludzi tak robi. Wszystko dlatego że każdy się boi wiosennej suszy. A jak wiadomo jeśli nie ma śniegu zimą to nie ma wilgoci wiosną. Akurat jarych zbóż sieję mało bo jedynie jakiś jęczmień ale pod burak i kukurydze orka zimowa z włóką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dabaz napisał:

Ja cały czas robię orkę zimową pod buraki z włóką. Pod zboża też. Wiosną nie muszę włókować tylko nawozy i siew agregatem biernym. Błędem jest orka wiosenna pod kukurydzę jeśli poprzednio była też kukurydza bo tylko omacnica przetrwa ale ludzie sie chyba nauczą dopiero jak im ćma zniszczy połowę plonu.

Omacnicę niszczy się talerzówką na jesieni kolego więc bez problemu można na wiosnę rozrzucić obornik i zaorać.

Edytowane przez Cyprek322
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dabaz napisał:

Co do struktury gleby to jak pisałem agregat bierny zrobi robotę, a ta włóka aż tak nie ubije , jedynie zaciągnie i wyrówna pole za pługiem. No możecie mnie ktytykować ale tak się w okolicy orze.

ja akurat ciebie nie krytykuje ,ciekawi mnie taki sposób orki i jej pozostawienie na zime ,której tak jak piszesz nie ma w naszych stronach ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omacnice talerzówką? Niby jak? Pokroić? Nam na wszystkich szkoleniach wpajali żeby bezwzględnie przykryć ściernisko ziemią. Talerzówka tego nie zrobi całkowicie chyba że kilka razy bedziesz jeździł a to już koszty. Moim zdaniem nawet mulczer nie załatwi sprawy. Tylko taka fama poszła jak to dobrze mulczować bo przecież producenci tych maszyn muszą mieć swoją chwilę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orka zimowa to podstawa.

 

4 godziny temu, Tomasz78 napisał:

Dabaz to dziwne ze pod zboża tez ,ostra skiba wskazana na zimową orke ,zatrzymuje śnieg ,ogolnie wodę ,powoduje rozmarzanie co nadaje glebie strukturę gruzełkowatą .,wyrównując ją  i ugniatając co osiągasz ?

Przez dłuższy czas stosowałem się do starej szkoły: orka zimowa tylko na sztorc, bo ... (tak, jak piszesz).
Jednak którejś wiosny zauważyłem, że bryły, które wystają ponad ziemię są suche, zaś pozostała ziemia mokra - i powiedziałem dość. Zastosowałem orkę z włóką i efekty były zadowalające, zaś uprawa wiosenna takiej ziemi pochłania mniej czasu i paliwa - dla mnie spoksik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat nie tak działa.  Orka zimowa przewraca ziemię na około 20-30 cm robiąc bryły a pomiędzy nimi  pustą przestrzeń wypełnioną powietrzem. To powietrze działa jak izolator i powoduje że słońce czy wiatr  rozgrzewa i wysusza tylko wierzchnią warstwę i jeśli woda odparuje to tylko z niej. W dolnej ziemia odizolowana pustymi powierzchniami rozgrzewa się mniej a i samo przesiąkanie wody do warstwy górnej jest ograniczone. Takie jest założenie. I wystarczy na wiosnę uprawić, zniszczyć te puste przestrzenie a woda zmagazynowana niżej podsiąka do warstwy rozdrobnionej w czasie uprawy.  Nie bez powodu przyśpiesza się na wiosnę wysuszanie zruszając orkę zimową broną na dzień,dwa. Woda podchodzi do góry, gleba rozgrzewa się na większą głębokość i już elegancko można w pole wjechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez agro_bamber
      Cześć, mam pewien dylemat może pomożecie go rozwiązać, otóż mam klin jak na obrazku. 
      W roku 2016 wykonałem orkę pługiem obrotowym od jednej strony klina i przy końcu wyszła bruzda taki króciak, który później został zakryty przez dooranie poprzeczniaka bocznego klina. Teraz pytanie brzmi czy w tym roku mam zacząć od tej starej bruzdy krótkiej do ściany bocznej czy po prostu zacząć od wierzchołka klina na przeciwną stronę niż w tamtym roku?, wtedy bruzda wyjdzie w miejscu gdzie odkładałem skibę, zaczynałem orać. 
      Trochę masło maślane, ale to klin więc wiadomo #pdk
      Dzięki za wszystkie sugestie 

    • Przez ZYLA
      Witam. 
      Mam może głupie pytanie, ale czy wykonujecie przedzimową orke pod uprawę ziemniaka? 
      U nas wszyscy włącznie ze mną którzy coś tam sądzą na ogół wykonują orkę zimową, czasem z obornikiem, a na wiosnę (wtedy najczęściej idzie obornik) stosuje się również orkę. Jeszcze jakiś agregat i sadzenie. 
      Zastanawiam się czy by nie odpuścić sobie orki przedzimowej. Tym bardziej że na polu poplon, który ponoć korzystniej jeśli zostaje na mulcz. Z wiosennej orki raczej nie zrezygnuję, bo nie mam agregatów głęboko penetrujących glebę. Co o tym sądzicie? Jak to u Was wygląda?
    • Przez microlab
      Witajcie, jestem nowy na forum, ale trochę czytuję o poszczególnych sprawach i trzeba przyznać, że macie tutaj niezły kapitał wiedzy. Stąd moje pytanie i przestrzegam, że jestem nowicjuszem pod względem odpowiedniej uprawy, więc moje pytanie może się zdawać dla was trywialne, jednak proszę o poważną odpowiedź.
      A więc na polu miałem posadzone ziemniaki oraz warzywa. Po zbiorach pole zostało przejechane kultywatorem oraz broną i został zasiany poplon w postaci żyta. Żyto fajnie wybiło, więc mam teraz zieloną "łąkę" na polu i od pewnego czasu przymierzałem się do orki zimowej, ale w ostatnim czasie w ziemi jest mnóstwo wody w glebie i od 3 tygodni sytuacja bez zmian. Nie mogę tam wjechać, bo bym się zakopał. Stąd moje pytanie - czy orka na zimę jest konieczna w mojej sytuacji? Jeśli tak, to czy można ją wykonać na przymrożonej glebie wczesnym rankiem, minimalizując ryzyko zakopania się?
      Pozdrawiam.
    • Przez piotr2691
      Witam wszystkich, 
      Kiedy to juz zima nadeszla, pochwalcie sie jak przechowujecie warzywa w kopcach, czy ktos jeszcze tak robi, jesli tak to jakie patenty stosujecie.
       
      Akurat jestem w trakcie kombinowania jak przechowac seler, mam go z 10t wykopane i musze zrobic kopiec i chciałbym tez skorzystać z waszej pomocy.
      Myslalem zeby wysypac go na pryzme tak jak ziemniaki, okryc agrowloknina 100, zascielic sloma i dac folie na gore, ale boje sie ze moze zaczac plesniec tak jak buraki pastewne czasami, wujek moj je okrywa ziemia sama i nic im nie jest, a seler podobnie wyglada po kopaniu, znaczy sie jest obciety liść.
       
      Co poradzicie, macie jakies doświadczenia w tym temacie?? 
    • Przez Braian10176030
      Czesc wszystkim. Z gory przepraszam ale szukalem i nigdzie nie znalazlem takiej informacji. Chodzi mi o plug b200 5skib i czy nim da sie odorywac od miedzy (wysokiej miedzy) bo nie widzialem takiego w akcji a mam chęć takiego kupic.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v