Skocz do zawartości

Gryka


szark93

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie

Witam, mam koledzy pytanie, bo spotkałem się z opinią , że po skoszeniu gryki muszę od razu przemłynkować ją , bo inaczej na drugi dzień mi się zagrzeje i może się sparzyć i spleśnieć. Bez względu na to, że jest bardzo sucha i ziela nie ma. Prawda to?? nie mam doświadczenia z gryką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, czy grykę da się dosuszyć tak jak inne zborza, wietrząc i szuflując żeby się nie grzało ? przepuściłem 2x przez wialnię - zaraz po zbiorze i tydzień po podsuszeniu, odrzuciło na oko ponad tonę śmiecia (całości ~11ton), zaczynam się jednak martwić bo mija 3 tygodnie, cienko rozszypana i szuflowana codziennie a ciągle utrzymuje się dosyć wysoka wilgotność i pozostawiona na dobę zaczyna się grzać. Pierwszy raz posiałem grykę i pojęcia nie mam jak to dosuszyć, może lepiej przerzucić do silosu BIN i wentylator włączyć żeby chodził cały czas ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam własnie nikogo z suszarnią w okolicy a chciałem uniknąć transportu, nie jest jednak tak źle jak myślałem, poszła próbka do badania i jest ok, wilgotność spada. Do 14% pewnie tą metoda nie zbiję ale dosuszę na tyle żeby doczyścić a potem wentylatory i nagrzewnice pójdą w ruch. Niech no tylko dorwę tego pszczelarza co mi na dziko w sierpniu postawił ule bez uzgodnienia na jednym polu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mu podziękujesz za większe plony czy co? ;)

 

No podziękował bym jakby postawił na początku kwitnienia :) w sierpniu to co najwyżej dało mi to dużo więcej zielonego i teraz suszenia bo nie mogłem już czekać ze zbiorem. Szkoda bo te pszczoły faktycznie dobrą robotę tam robiły z njawyższych kwiatów większość była zapylona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co obserwuję u siebie to pszczoły przyspieszają dojrzewanie wszystkiego poprzez właśnie zapylanie kwiatów w tempie ekspresowym, więc skąd więcej zielonego przez nie teraz masz marek39 ? 

 

Dojrzewania to nie przyspieszają tylko zapylają kwiat, jakby były wystawione wcześniej to faktycznie było by więcej dojrzałych, jak za późno to w tempi ekespresowym powstają nowe orzeszki ale trzeba czasu żeby dojrzały a te na dole zaczną spadać, tak przynajmniej mi się wydaje z tego co zaobserwowałem, na polach gdzie nie miałem uli na ostagnich kwiatach były pojedyncze zielone, po zebraniu na przyczepie trafiało się trochę zielonego ale niewiele, tam gdzie były ule  było wręcz zielono,  siałem pierwszy raz i całkiem dobrze wyszło (~2t/ha po oczyszczeniu) tylko konieczności szybkiego suszenia nie przewidziałem,  Pszczelarzy też troche nie rozumiem bo w maju szukałem kogoś żeby wystawił, nic za to nie chciałem, gryki niczym nie pryskam , nie było chętnych. To któryś cwaniak podrzucił te ule w najmniej odpowiednim momencie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli dojrzewania nasion tylko całej rośliny. Jak szybko jest zapylona to szybko kończy wegetację, chyba że ma warunki sprzyjające do dalszego rozwoju to kwitnie dalej. Myślę, że pszczoły nie przyczyniły się do przedłużenia okresu wegetacji i produkcji nasion. Sam jestem pszczelarzem i widzę co się dzieje tam gdzie są pszczoły i gdzie ich nie ma. One nie pozwalają nacieszyć oka kwiatami. Okres kwitnienia i wegetacji skraca się tam gdzie jest duże napszczelenie i widoczne to jest na wszystkich owadopylnych roślinach. Gratuluje plonu :) u mnie połowa tego bo pole jest mało żyzne nawet dla gryki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konwencja 1400-1600, eko 2100-2400 parametry wilgotność do 14% zanieczyszczenia do 2% ceny z dzisiaj niektórzy handlarze próbują dołować ceny i czekają jak ktoś musi szybko sprzedać lub ma wilgotną to wtedy po 1200-1300 dają nie zaniżajcie sami cen bo towaru wcale nie ma tak dużo na rynku a szczególnie ekologicznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie się dowiedziałem że po powiecie jeździ kontrola z psnstwowej inspekcji ochrony roslin i kontrolują czy ktoś pryska gligosatem. Reglone niby też nie wolno bo nie ma rejestracji w gryce. nie wiem jakie kary sypią ale w praktyce stosowanie nie zarejestrowanych środków w danej roślinie jest niezgodne z dobrą kulturą rolna i może skutkować nawet odebraniem dopłat. co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie - po glifosacie niech rolnik sam wpierdala kaszę, a nie truje innych. Prawda jest taka, że większość ma w d*pie zasady i patrzy jak wyrwać kolejne kilka złotych z ha nie zwracając uwagi na szkodliwość. Może jak dopier.olą konkretne mandaty to ludzie pójdą po rozum do głowy i zaczną używać pokosówek. 

Wczoraj znajomy powiedział mi, że od przyszłego roku mają zacząć się kontrole każdej partii prosa na obecność glifosatu, więc pewnie i z gryką tak będzie.

 

Jeśli chodzi o sankcje -  to stwierdzenie zastosowania niedozwolonego środka w danej uprawie powoduje nakaz utylizacji partii surowca na koszt rolnika. Stosowane jest już to w sadownictwie i tu koszta idą nawet w setki tysięcy złotych, albowiem utylizuje firma mająca papiery na taką działalność i ceny ma z kosmosu. Nie wystarczy wysypać towar do rowu czy na pole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam , mam pytanie odnośnie gryki zasiałem ją zaraz po zebraniu zborza tego samego dnia 29 lipca  miała być na poplon ale teraz już kwitnie i to dosyć ładnie i nie wiem czy ja zostawiać na ziarno czy ją kasowac , tylko na orkę troche za wczesnie , jak sadzicie da rade jeszcze ją zebrac czy już nie ma szans na to .. dodam ze jeszcze ziaren nie widać jest tylko sam kwiat jak narazie ,

Edytowane przez gnat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostaw i podziel sie doswiadczeniami, sam mam ochote zostawiac taka siana ok 13 lipca, ale w tym roku wymieszałem ze słonecznikiem bo wiadomo poplon lepszy. ma juz nasionka i tak sie zastanawiam czy na przyszły rok nie zasiać samej gryki i zbierac

Edytowane przez Pajej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez bamberszol
      Witam. Zasialem mieszankę roślin miododajnych ostropest z facelią. Pisałem na to ekoschemat. Czy na dzień dzisiejszy mogę zebrać ten ostropest kombajnem facelia już się obsypała. Wymogiem ekoschematu było że roślina do 30 sierpnia musi być na polu. ?
    • Przez bamberszol
      Jak w temacie. Myślę o ostropescie lub len?  W przypadku ostropestu dotacja do miododajnych i sprzedać ostropest? Co polecacie na mały areał 20hektarow? Nie chcę się narobić bo nie mam za bardzo czasu żeby tyrać w gospodarstwie bo chodzę do pracy na etat. A zaoszczędzony czas przeznaczyć dla rodziny. Odpada produkcja zbóż bo ziemia średnio 4klasy i 4tony z hektara daje żyta więc wychodzę na zero. 
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez MARTINUS
      Jakie macie poplony? Siejecie rośliny motylkowe? Co najczęściej, oprócz gorczycy? Moim zdaniem poplony, pomijając nawet kwestię programu rolno środowiskowego, mają same zalety! 
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v