Skocz do zawartości

Sianokiszonka w belach czy moze w silosie?


Balzak

Rekomendowane odpowiedzi

Lisy rozdarły folie i dalej powietrze zrobiło swoje. Kazdy ma swoje zdanie ja rocznie robie 3ha łak w siano kiszonke w belach i około 1 ha zyta. A jesli chodzi o koszty to zalezy jak u kogo bo napewno inaczej wyjdzie u kogos co ma łaki 10km od domu i nie ma prasy a u kogos co ma łaki kolo domu i ma prase itp wiec nie ma zbytnio cos sie kłucic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najwiekszy plus owijania jak dla mnie

- to wygoda przy skarmianiu

- możliwość zbiorów w różnym terminie...

- łatwo mozna policzyć na ile będzie :blink:

 

plusy zbierającej

-przede wszystkim ekonomia

-szybkość zbioru-ja mam łaki od 1,5 do 5 km w sumie 15ha trawa co 5 lat przesiewana także jest co wozić :D silos zamykam po 2-2,5 dnia zalezy od ilości trawy

-jednolita masa w silosie

 

jeżleli miałbym się zamienic na owijanie to musiałby byc to jakaś praso-owijarka z rotorem...

do przyczepy samozbierającej potrzeba mniej ludzi i ciągników.bez silosu, przykrycia foli ziemią na min 10cm, wybieraka to cieko to widzę- niestety musi to być, żeby kiszonka sie udała...

co to psucia po otworzeniu pryzmy to sa to sladowe ilości ale ściana kiszonki musi byc odcięta a nie wyszarpana.kukurydza szybciej sie popsuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tamtym roku zrobiłem około 800 balotów, to za samą folię daje 8 tys zł, dolicz owijanie, ładowanie i reszte czynności to wychodzi dość drogo. Jeśli ktoś robi mało, tzn 50, 100, czy nawet 200 bel to można pozostać przy tym systemie.

W moim przypadku to ekonomicznie nie możliwe :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja robie wszystko w baloty. No 30 ha to troszke juz jest szczerze to nie wiem jakie sa koszty przy takiej ilosci wiec nie mówic ze równiez w balotach wyjdzie lepiej i taniej.

 

W belach to wychodzi u mnie łacznie jakies 150 bel w ciagu roku tak było przynajmniej rok temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie-tutaj w mojej okolicy jest sporo rolników z kwotą mleczną powyżej 500 tys kg -i uwaga robiących sianokiszonkę w balotach -wszyscy tacy głupi są,że nie umieją myśleć w kategoriach ekonomicznych ?Są też dużo mniejsi ,którzy robią z kolei pryzmy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja juz wielu mowilo koszty owijana balotow folia sa wysokie.przy zywieniu krow mlecznych wskazana jest w miare jedolita pasza a w balotach tego nie masz.raz balot jest lepszy a raz gorszy.

@zetor 7211 i to wszystko co robisz w baloty??

 

Jesli chodzi o kiszonki to tak po za tym jeszcze w bele robie około 500 bel słomy no i siano a ile to zalezy od tego ile dam w kiszonke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robię w belach . kiedyś robiłem pryzmy , ale że nie mam miejsca na podwórku musiałem robić na polu około 1km od gospodarstwa. najlepiej było w zimie jak zawiało albo padał akurat śnieg i był silny wiatr. bele to zajeżdżam biorę chwytakiem i nie wysiadam z ciągnika. mój kumpel robił też do tego roku pryzmy i to przy samej oborze ale jak mówi ma już tego dość. właśnie kupił zestaw do belowania. każdy robi jak mu pasuje, a co do kosztów to jak mówi mój znajomy "a co z pieniędzy robić" :blink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojtas równie dobrze możesz pojechać z wycinakiem do kiszonki zamiast chwytaka.

@zetor7211 - piszesz, że cena sieczkarni jest duża. Zgoda, ale tę samą sieczkarnię możesz wykorzystać do zbioru kukurydzy.

Wspomniałeś też coś o workach do sianokiszonki. Możesz dokładniej to opisać? Czy mogą one być wykorzystywane wielokrotnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w ostatnim roku miałem na pryzmie fajny szybki zbiór, tylko uciązliwe te kopanie w zime, zimno wieje a i trzeba sie troche napracować nawet jak nozami trawa była pocieta, bo wycinaka jeszcze nie mam. folia mnie kosztowała jakęs 350zł plus zebranie przyczepą, ale to inna kwestia bo mój braciak jeżdzi u goscia co swiadczy takie usługi i jakoś innaczej sie liczyli za to. więc jak widze po dotychczasowej dyskusju i to i to ma swoje plusy i minusy wiec kazdy niich wybiera forme zbioru odpowiednia dla swoich mozliwości i dyspozycji pieniędzmi

 

 

Pozdrawiam Balzak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez misiek
      W związku z tym, że coraz częściej jest poruszany temat żywienia bydła NON GMO, a nie ma nigdzie odpowiedniego tematu do dyskusji o takim żywieniu, postanowiłem założyć ten temat. Pierwszą mleczarnią, która wprowadziła zakaz stosowania pasz GMO jest OSM Piątnica. Od 1 kwietnia zakaz wprowadza także Hochland i już krążą wieści, że inne mleczarnie także planują iść w ich ślady.
       
      Jak wiadomo- na produkty NON GMO zawsze będzie popyt, i te produkty zawsze będą w cenie. Interesuje mnie jednak NON GMO od kuchni, czyli zmiana żywienia w gospodarstwach. 
      Jest na rynku śruta sojowa NON GMO (podobno 400-500zł/t droższa od zwykłej) oraz pasze pełnoporcjowe na bazie roślin bez GMO. Ponieważ gotowe pasze pełnoporcjowe zwykle wypadają drożej niż własna mieszanka rzepaku, soi, premiksu i innych dodatków chciałbym Was zapytać: czy jest możliwość w pełni zastąpić śrutę sojową innymi źródłami białka trawionymi w jelicie bez spadku wydajności?
      Co sądzicie np. o zmianie 1kg soi na 2kg DDGS?
    • Przez M4rc1n007
      Mam pytanie odnośnie 9 miesięcznej jałówki czy mogę już jej podawać tzw lizawek czy to za wcześnie?
    • Przez ceston
      Witam. Zakupiłem używany paszowoz bvl v mix 10. Przyjedzie do mnie w środę. Jako że to pierwsze moje zderzenie z paszowozem chciałbym zapytać o początkowe rady. Oczywiście wszystko inne wyjdzie w praniu. Moje pytanie to . Jakie obroty wałka przy mieszaniu paszy? Co wrzucać pierwsze, ( bo ja myślę że sianokiszonka potem kukurydza i melasa.) Czy dodajecie wody do paszowozu? Bela jak rozumie wrzucać w całości. I śrut czy dajecie osobno czy wrzucacie do pasy w wozie. Dzięki za odpowiedzi 
    • Przez Patryszka
      Witam 
      Pytam z czystej ciekawości...
      Dla krów mlecznych lepsze/zdrowsze jest dawanie siana czy sianokiszonki.? Czym się różni i oczywiście na czym więcej dadzą mleka. 
      Karmione wyslodkami/kiszonką z kuku.
    • Przez erni
      witam koledzy, 
      Z racji późnego siewu nie zrobiłem jeszcze kiszonki z kukurydzy. Siana była pod koniec maja, do tej niedzieli była jeszcze cała zielona. Po przejściu niskich temperatur zmieniła kolor na lekko czarny (umarzła). Czy robiliście kiszonkę z takiej kukurydzy? jakieś rady? zalecenia?  spostrzeżenia?
      z góry dziękuję i pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v