Skocz do zawartości

obora "marzeń"


Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie

Ja mam obore(konstrukcja bezsłupowa) na 65 krów mlecznych. Obora płytko-ściołowa z boksami dla krów. Ganek paszowy jest na jakichs 2/3 obory. Po drugiej strone mam jałówki i zasuszone, i tu obornik usuwam raz na 2 tyg około.... Od krów codziennie wypychany jest ładowarka. Sciele pod krowy codziennie(na stanowiska i torche na ganek zeby zagęścic obornik). Zywienie odbywa sie z paszowozu (metalfach 11m).... Mam pasze deheus ale zastanawiam sie nad zmianą ponieważ wychodzi strasznie drogo.... Dój odbywa sie na hali autotandem 2x4. 60 krów doi sie godzine, srednio jedna krowa doi sie minute licząc ze doi sie 8 na raz. Hala Westwalia. Cała obora kosztowała mnie około 1,3 mln(kredyt 1,5% to wychodzi do spłaty jakies 25 tys kwartalnie).... Wyposarzenie bralem na SPO. Praca jest napewno duzo łątwiejsza niż w starej oborze jednak i tak troche pracy jest... Mam do obory pracownika... Co prawda nie jest idealny ale jak sie wyjedzie powiedzmy gdzies na 1-2 dni to wszystko zrobi bez problemu, nie ma tak że sie urżnie i wszystko zostawi... ale i tak uwiązanie jest. Jak ktos wchodzi w krowy to musi miec swiadomość ze praktycznie nie ma wolnych dni no chyba ze by miał 2 naprawde solidnych pracowników...

 

Jednym słowem gdyby te pasze nie byly takie drogie to było by całkiem fajnie:)

 

A i obornik woże z płyty rozrzutnikiem T-088 i czasami przyjedzie kumpel to dochodzi do tego przyczepa d-47. jak jest pełna płyta to ostatnio woziliśmy 2 dni... ale jak by sie dobrze wziął i od rana to spokojnie w jeden dzien by wywiózł....

Edytowane przez bekba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanie bo chcę stodołę drewnianą przerobić na stajnie na krowy i czym ocieplić ściany bo wiadomo teraz to są deski z dość dużymi szparami, myślę dać wełnę mineralną od środka i na to płyty osb,a strop u góry na wys 3,5m deski i też płyty ale bez wełny bo na górę bale siana pójdą, tylko pytanie czy płyty osb nie zgniją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie bez sensu.

Nie ma kompletnie powodu żeby ocieplać ten budynek, szkoda pieniędzy. Bydło nie boi się zimna tyko gorąca, przeciągów i wilgoci. Bydło to nie świnie,

Jak jeszcze chcesz zrobić strop na 3,5m to ograniczysz ilość powietrza i tlenu. Pierwszy raz słyszę że ktoś robi strop, zazwyczaj przy adaptacjach rozbiera się taki strop.

Zrób podgrzewane poidła, dobre wygodne wygrodzenia, jak masz pieniądze to kurtynę i świetlik.

Dach każdy pod warunkiem że trochę izoluje, czyli wszystko tylko nie blacha.

Styropianu nie stosuje sie przy budynkach gdzie mogą występować gryzonie, jest idealny na gniazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie rozeschną się. Przybij więcej desek. Każda porządna obora ma ścianę na wys 1,5m która osłania bydło od wiatru jak leży, wyżej kurtynę. Ściana może być z desek (np obora w Agromax'e) albo prefabrykat (np KR Kietrz). Wyżej kurtna, albo coś co daje światło i się opuszcza. Sam sobie coś takiego zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robię teraz obore wolnostanowiskową dla opasów na głębokiej ściułce, obornik turem będzie usuwany i moje pytanie czy powinno sie robić jakieś kanaly na gnojowice czy przy głębokiej ściułce jest to zbędne? ojciec myśli żeby dać pod wylewką rury kanalizacyjne i wyprowadzić kratki żeby w podłodze były co pare metrów, czyma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o dwóch różnych rzeczach.

Idealna obora ma do 1,5 m beton/suporeks/prefabrykat z izolacją w środku. Powyżej kurtynę. Ściany tylko szczytowe są z płyty warstwowej i oczywiście dach.

Płyt nie robi się na ścinach bo bydło je zniszczy i zgnije stojąc w agresywnym środowisku.

Obecnie banki nie mają kasy na kredyty preferencyjne. Są zatrzymane do prawdopodobnie do czerwca decyzją min. Rostowskiego. Niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar budować oborę tak na 70 krów i ma do was parę pytań:1. czy na oborę mógłbym wykorzystać konstrukcję z rozbiórki ze ścianami 4,8 m. 2.czy zamiast typowego świetlika można było by w kalenicy podnieść dach tak na szerokości 3,5 na około 1 m do góry i z dwóch stron dać kurtyny i czy taki pomysł zdałby egzamin 3. do jakiej wysokości wykonać ściany? bo dalej do okapu to już na pewno kurtyna. 4. i czy w takiej zimnej oborze na rusztach nie będzie robić się ślizgawka.

Edytowane przez 5714
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robię teraz obore wolnostanowiskową dla opasów na głębokiej ściułce, obornik turem będzie usuwany i moje pytanie czy powinno sie robić jakieś kanaly na gnojowice czy przy głębokiej ściułce jest to zbędne? ojciec myśli żeby dać pod wylewką rury kanalizacyjne i wyprowadzić kratki żeby w podłodze były co pare metrów, czyma to sens?

 

nie ma sensu nawet kropla tym nie poleci wiem bo mam tak u siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie są 2 obory marzeń:

1. Obora bardzo ładna z 2 robotami udojowymi z ruchem kierowanym, robotem do podgarniania pasz oraz robotem do czyszczenia ruszt. - obora w której z chęcią bym pracował ( koszt około 2mln obora na 140 sztuk)

2. Obora zimna, dach i ściany z blachy trapezowej lub eurofali, na 3 grupy żywieniowe, płytka ściółka, najprostrza hala 2x5 oraz 3 robotników zatrudnionych,  (aby 2 robotników codziennie było) - obora które przynosi zyski (koszt około 1 mln obora na 140 krów)

Jeśli do drugiej doliczymy koszty robotników to dojdzie kolejny milion w ciągu 15 lat. Czyli obie są sąbie równe.

 

A co Wy byście wybrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję założenie nowego tematu - "obora marzeń, w obecnych realiach" - czyli o tym w co obecnie zainwestować żeby się opłacało...jaki system usuwania odchodów-ruszta, czy zgarniacze, a może kanał i wypychanie ciagnikiem?, jaki system udojowy hala? a może ktoś jest jednak nadal przekonany że na robotach może się opłacać? i od ilu sztuk pojawia się jakaś opłacalność? sto wystarczy? a może trzeba iść w dużo większe stada? 200? 300?. Jakie są Wasze opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologia zależy od ilości sztuk, gruntu, miejsca i czasu zwrotu.

Obora na rusztach ma zastosowania jak kompletnie nie masz miejsca na inny system, bo jest najdroższa w wykonaniu, generuje spore koszty w utrzymaniu i dla zwierząt tez nie jest za dobra.

Generalnie odchodzi się od niej. 

Także proponuję się zastanowić nad nią, chyba że nie masz miejsca. Opasy nie generują aż takiego przychodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez Marcin06
      Witam, 
      Jestem przed zalaniem stołu paszowego i chciałbym położyć plytki wzdłuż murka myślę o takich 60x60. 
      I teraz pytanie czy wystarczą takie jak do domu typu gres na podłogę czy jakieś przemysłowe muszą być? Tak żeby pod obciążeniem gdy najadę kołem nie pękły.
      Pozdrawiam 
    • Przez MarZC
      Przyjmę/ kupię zużyte gumy strzykowe.
      Uprzedzając pytania, potrzebujemy na zabawki dla psów.
      Mogą być usyfione itp,trójkątne, okrągłe,  byleby nie były pocięte. I tak je potem myjemy i dezynfekujemy. 
      Przyjmę KAŻDĄ ilość 
    • Przez KTJW
      Witam, chciałbym wybudować oborę na krowy mleczne i pojawił się temat hali łukowej/namiotowej. Ale pojawiło się kilka niejasności. Jak wygląda sprawa skraplania w takiej hali, zdaję sobie sprawę że będzie się skraplać ale czy będzie kapać czy może spływać po plandece? Czy to będzie bardzo negatywnie wpływać na krowy? Czy w lato nie zrobi się tam sauna, jak jedna ściana i szczyty będą otwarte? Może ktoś użytkuje taką hale i chciałby się podzielić odczuciami.
    • Przez adamek1942
      Witam panowie doradźcie, jaką wagę kupić dla bydła ?? 
      rozglądać się za używana czy  warto ??       https://www.olx.pl/oferta/waga-elektroniczna-inwentarzowa-do-bydla-trzody-big-bag-palet-3-tony-CID757-IDqHR1b.html#b358dd8b9d
      czy kupić nową  ?? 
      https://www.olx.pl/oferta/waga-do-bydla-byka-swin-koni-platformowa-1-2-x-2-2-m-5-t-hit-2019-CID757-IDxMX6x.html#b358dd8b9d
      https://www.olx.pl/oferta/waga-do-bydla-tucznikow-elektroniczna-3-tony-nowa-inwentarzowa-CID757-IDmwKA6.html#b358dd8b9d
      i dorobić do niej ramkę aby nam zwierze nie uciekło czy ma to sens ?????
      tylko tylko co z ta legalizacją jak to się ma przy handlu ??
    • Przez Lalafka
      Cześć,
      Planuje postawić coś takiego jak w temacie. Czy jest ktoś kto ma i mógłby doradzić? posadzka z płyt drogowych. Czy potrzebuje na to pozwolenia czy samo zgłoszenie wystarczy jako budynek gospodarczy celuję w 24x6. Choć cena zweryfikuje czy nie trzeba mniejszego. 
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v