Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam. Od razu na wstępie chcę zaznaczyć żebyście nie odradzali mi ogólnie pomysłu na modernizacje ze względu na ASF bo jestem dobrej myśli a projekt ten jest przyszłościowy a nie na już ;). Mam do was pytanie odnośnie przeróbki chlewni z płytkiej na głęboką ściółkę. Kojce wyglądaja w tej chwili tak:

2112213.jpeg

Obornik trzeba często usuwać z wybiegu nr. 1 no i w korytach jest również straszny bałagan. Świnki chodzą sobie po obydwu wybiegach a na czas usuwania obornika są przepędzane do wybiegu nr. 1 z którego trzeba wcześniej przerzucić obornik do wybiegu nr. 2 co niesie za sobą ogrom pracy ręcznej. Jako, że chlewnia sypie się dość znacznie i obecnie posiadam już bardzo małą liczbę zwierząt lecz chciałbym powiększyć stado w niedalekim czasie więc tak rozmyślam jakby przerobić budynek na głęboką ściółkę. Zrobiłem wstępny szkic jakby miało to wyglądać:

2112211.jpeg

Teraz pytanie do was co myślicie o takim podeście paszowym ? Jego wymiary bez stopni to ok. 2,5x1m i na nim znajdowałby się autopaśnik dwustanowsikowy i obok poidło. Wiem, że jest wąski i czy świnie nie będą się zbyt tłoczyć chociaż obsady nie będą wielkie. I teraz jaki szeroki minimalnie mógłby on być jeśli taki byłby za mały i czy w ogóle jest sens myśleć nad takim rozwiązaniem. Po bokach podestu byłyby postawione oczywiście murki, żeby świnki nie zrobiły sobie krzywdy. Oczywiście na takim metrażu nie trzymałbym myślę więcej jak 10szt. (powiedzmy jeden miot od maciory). Świnki na czas usuwania obornika byłyby przepędzane na korytarz paszowy. Pomiędzy poszczególnymi kojcami myślałem zrobić przegrody ok. 3m przykręcane z jednej strony do słupa a z drugiej do ściany. Przegrody tej długości nie będą za słabe jeśli byłyby wykonane z rur a w środku deski plastikowe o wysokości ok. 1m ?. Świnki byłyby przeganiane na czas usuwania obornika na korytarz paszowy.

O ile ten kojec ma jeszcze jako takie wymiary to z następnymi dwoma już nie jest tak dobrze, bo mają po 2,5m szerokości. Czy waszym zdaniem dałoby radę w nich rozwiązać to w podobny sposób ? W nich mógłbym trzymać mniejsze sztuki więc automatycznie nie potrzebowały by tyle miejsca na podeście jak i drzwiczki przepędowe mogłyby być wtedy trochę węższe. Co o tym myślicie ? Przed tymi kojcami mam jeszcze jeden kojec o szerokości 3,5m więc tutaj też nie byłoby raczej problemu myślę. Tutaj obraz na całą chlewnie:

2112216.jpeg

Co o tym wszystkim sądzicie ? Niestety takie rozmieszczenie kojców najbardziej by mi pasowało gdyż ograniczają mnie słupy które znajdują się w każdym kojcu i do nich pasowało by właśnie dorobić mocowanie do przegród.

Możliwe, że wszystkiego nie sprecyzowałem także zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam :)

Edytowane przez master0608
Opublikowano
Dlaczego ruszt: 1. Mniej pracy w porównaniu do głębokiej czy płytkiej ściółki. 2. Nie potrzebujesz słomy przez co odchodzi praca związana ze zbiorem i miejsce na magazynowanie. 3. Lepsze warunki i łatwiej utrzymać czystośc. 4. Pojawiają się głosy że związku z ASF ma być zakaz utrzymania na ściółce. poza tym brak ściółki gdzie chodzą dziki to mniejsze ryzyko zarażenia.
  • Like 1
Opublikowano
koszt budowy zapewne dużo wyższy ale korzyści są później w utrzymaniu do tego jeden traktor z beczka do wywózki i jeden operator do tego jak nie masz słomy to musisz kupić i pracochłonna jest ściółki a dziś koszty pracownicze są wysokie
też to czytałem ze ze względu na ASF mogą zakazywac chyba nawet tu na tym forum lub innym rolniczym
Opublikowano
  W dniu 2.03.2018 o 13:45, sylwekbarca2 napisał(a):

gdzie takie "słuchy", że ma być zakaz na głębokiej?

Rozwiń  

Zakazu nie będzie w niemczech proponowali ale z głowy im rolnicy to wybili

Opublikowano

Na ruszt napewno sie nie zdecyduje bo zbyt duze koszty i ryzyko przy takiej skali ;)

Mi chodzi głównie o to czy takie podesty paszowe zdadzą egzamin, czy świnie nie będą sie zbytnio tłoczyć

Opublikowano

No tak jak pisalem w tych najwiekszych kojcach bylo by 10-12 sztuk (czyli powiedzmy jeden miot). Prosiaki po odsadzeniu siedziałyby w tych mniejszych kojcach a później przeganiałbym je do tych większych. Czyli przy 10 sztukach tuczników w tym największym kojcu wychodzi 1,2m2 na sztuke

Opublikowano
wymyśliłem sobie taki system więc po co pytasz na forum zrób jak sobie wymysliles i po sprawie
rozumie ze obornik to tylko widłami głęboka sciolka ma sens jak po całym cyklu wjeżdżasz turem i wybierasz obornik koncepcje jaką przedstawiłem była dobra 40 lat temu wywalić ręcznie tyle obornika ale jak to mowia "robota głupich lubi" nie obraz się ale jak już coś się przerabia lub udoskonala to tak żeby sobie ulżyć
  • Like 1
Opublikowano

Myslalem ze to jest oczywiste ze turem no ale napisac moglem rowniez ;) Nadal nikt mi nie odpowiedział na moje pytanie dotyczace podestow paszowych ktore mnie najbardziej interesuje.

Opublikowano
  W dniu 3.03.2018 o 08:19, lew-aleks napisał(a):

witam wykonałem oborę 7 lat temu na rusztach dziś na głęboko zmienił bym ten  projekt ale brak kilku szczegółów

Rozwiń  

Dlaczego byś zmienił?

Opublikowano
Jakiej szerokości będzie karmik? schody nie mogą być równe z karmikiem, jak świnie będą się pchaly to będą ze schodów spadać. lew-aleks jak masz te ruszta zrobione? zbiornik pod rusztami? czy kanały z korkami spustowymi? i zbiornikiem na zewnątrz? ruszta betonowe? po 7 latach szczeliny w rusztach się nie powiększyły?
Opublikowano

Karmnik by mial ok. 60cm (2-stanowiskowy) chyba ze na obsade 10-12 sztuk wystarczyłby 1-stanowiskowy. Niestety ojciec przez lata zaniedbał sprawę bo zeszliśmy ze świń praktycznie do zera i nie miałem doczynienia z autokarmnikani.

Opublikowano
Jak karmik 60 to podest powinien przynajmniej po 30 cm z jednej i drugiej strony karmika wystawac. Jaka liczysz obsadę na 1mkw? prosiaki swoje? czy kupowane?
Czyszczenie ręczne zależy od tego jak masz wykonany system odprowadzania gnojowicy, niezbędne jest mieszadlo i jakaś większa myjka.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez SuperRolnik1
      Witam,mam zamiar skorzystać z modernizacji gospodarstw rolnych z nowego PROW-u.Wybór padł na 2 marki: New Holland TD5.95 lub ZETOR Proxima 100 Power.Cena obu traktorów podobna.Dodam,że oba będą w bogatszym wyposażeniu oraz będą pracować z ładowaczem czołowym.Proszę o radę.
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v