Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

To na 90% kwaśna ziemia, pH pewnie leży i klepie matę, musi być poniżej 4.0 skoro pszenżyto się poddało. Na chwilę obecną jedyną rozsądną alternatywą jest likwidacja plantacji i siew na przykład łubinu albo gryki wiosną.

Jednak mimo wysokiego prawdopodobieństwa trzeba zrobić analizę gleby, pobierz próbki i oddaj do badania. Teraz i tak nie zasiejesz nic sensownego a wyniki przyjdą po około 3 tygodniach i będziemy wiedzieć co temu polu dolega. A co wcześniej tu siałeś?

Edytowane przez KlimekPL
Opublikowano

Sypnij tonę granulatu i może coś pomoże. Orać i siać coś innego od nowa to też koszty poniesiesz a nie wiadomo czy coś z tego będzie. Opryskać na chwast i więcej nie pchać w to kosztów a po żniwach zwapnujesz porządnie.

Opublikowano
przy wyjałowionej o niskim ph glebie, musisz bardzo podnieść ph, granulat pewnie dobry był ale za drogi lepiej kup patelnia jak najdrobniejszej frakcji wapna i walnij nawet z 7t a minimum 5t, tylko jest bardzo ważna zasada jeśli chcesz mieć efekt tego roku to żadne wapno Ci nie pomoże jeśli je przyorzesz, trzeba wymieszać i siać w to
  • Like 1
Opublikowano

żadna likwidacja - tu nie ma tragedi - krzewi się nawet i pasami przyzwoite , zrób tak jak mówi przemo89 i to jutro działaj z granulatem , ale najpierw pobierz próbki gleby jeszcze - chociażby dla porównania czy granulat podziałał.

Opublikowano

Nie likwiduj.

 

Pierwszy to natychmiast siarczan magnezu w formie kizerytu a jeszcze lepiej w formie oprysku dolistnego i dodatkowo kizeryt pogłównie.

Rozumiem że wapno które dałeś to tlenek. Gleba lekka to już na bieżące potrzeby przenżytu powinno wystarczyć. Ilo procentowe to wapno?

Pogłównie możesz dać wapno.

Zlikwidować zawsze zdążysz. Koszta które poniesiesz na wapń i magnez nie będą stracone bo w razie likwidacji wykorzysta je roślina następcza.

W wypadku likwidacji zaryzykuj owies.

 

Z herbicydem czekaj do wiosny. Szkoda go osłabiać, a w razie likwidacji jesteś parę zł mniej w plecy i nie zaprzątasz sobie głowy pozostałościami w glebie.

Opublikowano

raczej tez bym zostawił, moze za jakis czas bede mial podobny problem bo siałem w kwas, wapno przeorałem na dół i w takim wypadku jak wyzej nie bede likwidował. Likwidacja = koszta, a jaka masz pewnosc ze siejac tam owies tez nie wypadnie jesli nie znamy pH?

Opublikowano

Owies ze zbóż jest najbardziej tolerancyjny na zakwaszenie. Dodatkowo jak coś wapna pogłównie posieje to też już na wiosnę będzie lepiej w strefie korzeniowej.

Ale pierwszy to według mnie magnez do podania

Opublikowano

Wszystkie te granulaty to się nadają... do naciągania rolnika.

Ja daję wapno magnezowe z Siewierza efekty są widoczne gołym okiem już po kilku mieś. Na jednej działce 2 lata temu miałem jęczmień od połowy działki  nie było nic nawaliłem wapna 2 lata pod rząd, obornik teraz i efekt jest taki, że jęczmień bez najmniejszych oznak zakwaszenia już wręcz przeciwnie aż za dobrze rośnie...

W tą plnatacje szkoda robić koszów  plon ich i tak nie pokryje.

  • Like 1
Opublikowano
  W dniu 7.11.2018 o 16:10, KlimekPL napisał(a):

 jedyną rozsądną alternatywą jest likwidacja plantacji i siew na przykład łubinu albo gryki wiosną.

Rozwiń  

Gryka niby od 5 ph rośnie, ale i tak żeby plon był zadowalający należy dążyć neutralnego. Jak na kwaśnej ziemi zbierze 1 tonę z hektara to będzie sukces...

Ja bym proponował ratować pszenżyto. 3 tony pszenżyta lepiej zadowolą niż tona gryki. 

Opublikowano
  W dniu 7.11.2018 o 17:59, Agrest napisał(a):

Owies ze zbóż jest najbardziej tolerancyjny na zakwaszenie. Dodatkowo jak coś wapna pogłównie posieje to też już na wiosnę będzie lepiej w strefie korzeniowej.

Ale pierwszy to według mnie magnez do podania

Rozwiń  

Oj chyba żyto jest bardziej tolerancyjne, przynajmniej jeszcze nie widziałem żeby żyto zżółkło od kwaśnej ziemi a owies owszem przy ph <4.  Najbezpieczniej na tej działce było by zasiać żyto ale teraz to już trochę za późno. 

Opublikowano (edytowane)

IMG_20180627_204259.thumb.jpg.2deb10c0df606da779cd6b5cef2454f2.jpgŻyto na tej działce potrafiło z ha dać nawet 4T/ha na wiosnę był siany owies nie był tragiczny jak na taką ziemię i ten rok ph ziemi na tym polu przed wapnem wynosiło 5,20 więc nie ma tragedi owszem likwidacja tego to są koszta jeśli bym to zlikwidował poszło by na to miejsce pszenżyto Sopot jeszcze przed śniegiem. Ale może poczekam do wiosny wiosną azot jak nie wypali to może Lubin czy coś 

Edytowane przez MateuszMichalczuk
Opublikowano

Zlikwidujesz pszenżyto żeby posiać pszenżyto?🤔

Czyli ph nie tragiczne. Jak mówiłem daj kizeryt na wczoraj i oprysk siarczanem magnezu też na wczoraj a zobaczysz poprawę 

  • Like 1
Opublikowano

Przypadkiem nie przesadziłeś z głębokością orki. Bo te pasy bardzo dziwnie wyglądają jak byś je zrobił podczas zabiegów agrotechnicznych. Jakby toksyczne działanie glinu wyciągniętego z głębszej warstwy. JA to bym zostawił i na przyszły rok przygotował się do porządnego wapnowania.

Opublikowano (edytowane)

Kolego hm starałem się orac dość głęboko zawsze się orze jakoś tak no Ale nie przesadzajmy 60 nie wiadomo jak też nie da rady xd Ale całkiem możliwe że jednak chyba zostało przesadzone. Być może ze w którymś momencie pługi głębiej szły bo orze na podnośniku i to może być przyczyną :/ A na środku jak zaczynałem do składu to oczywiste że płytko było żeby równo zacząć i tam akurat jest zielono 

Screenshot_2018-11-08-07-24-04.png

Screenshot_2018-11-08-07-23-49.png

Edytowane przez MateuszMichalczuk
Opublikowano
  W dniu 7.11.2018 o 20:56, daroo9876 napisał(a):

Oj chyba żyto jest bardziej tolerancyjne, przynajmniej jeszcze nie widziałem żeby żyto zżółkło od kwaśnej ziemi a owies owszem przy ph <4.  Najbezpieczniej na tej działce było by zasiać żyto ale teraz to już trochę za późno. 

Rozwiń  

w zeszlym roku siałem owies na takim piachokwasie ze miejscami wypadał, teraz jest tam zyto

@Agrest ile bys tego kizerytu proponował rzucic na wierzch?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez gospodarny1992
      Witam, chciałbym poruszyć kwestię przedniej miękkiej osi w Valtrze. Przybliżcie swoją wiedzę na ten temat. Mam wątpliwości jutro zamawiam Ciagnik N121H z podstawą do tura. Dealer mówił że miękkiej osi używa się tylko w transporcie, z kolei w internecie czytałem że stosują się ją w również w uprawie poprawiając tym samym uciąg i kontakt kół z podłożem. Czy warto ją kupić i może ktoś z doświadczenia zna jej zalety i wady??
    • Przez Yogurt
      Witam,  zastanawiam się nad kupnem "nowego" ciągnika i przegladajac ogłoszenia znalazłem tę oto ofertę : https://m.agriaffaires.pl/uzywany-sprzet/ciagnik-rolniczy/19607966/lamborghini-r6-190-vrt.html ale problem jest taki, że o ile z marką sdf juz się zaprzyjaznilem o tym modelu pijecia zielonego nie mam. Ani jak to się obsługuje, ani jak tym się pracuje a przedewszystkim.... jak wygląda sprawa z awaryjnoscia tego sprzetu. Wiem,  że to to samo co deutz 630 ttv. ale zbyt wiele opini tych maszyn nie znalazlem. jakiekolwiek informacje dędą mile widziane.
    • Przez radekjohn1640
      Witam
      Jaka są wasze opinie na temat tej ciągnika, i ogólnie całej serii Cs. Na co zwrócić uwagę, jak jest z jego awaryjnością i dostępnością do części ?? Mam na myśli modele od 110 do 150 km ze skrzynią biegów ZF i silnikami Sisu 
      Z góry dziękuję
    • Przez JasonWW
      Jak w temacie chciał bym zacząć z ccm i nie wiem czy warto jakę koszta się z tym wiążą? Jak śrutować na pierwszy raz śrutownikiem czy młyn zakupić? i co jest lepsze pryzma czy big bag?  na próbę chciał bym zasiać 2h kukurydzy  do wyżywienia mam około 400 świń rocznie prosił bym o jakieś sugestie na ten temat z góry dziękuje. 
    • Przez Grzesiek84
      Witam
      Koledzy czy ktoś posiada lampę - oprawa zawieszana 1x200W OS-230 , moje pytanie jakie żarówki do nich stosować, jak świecą, czy po zakupie posiadają wkład do środka jeśli nie jaki jest stosowany? I czy będą ładnie świeciły w stodole - przerobionym na garaż chce je powiesić na belce między klepiskiem a sąsiekiem?
      Jestem nimi zainteresowany bo mam możliwość kupić je po niskiej cenie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v