Skocz do zawartości

lemken variopal /europal


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez Kaszlak79
      Witam grono szanownym forumowiczów. Pacjent jak w temacie, problem z obrotem. Nie obraca za każdym razem, czasem obróci od razu, czasem trzeba parę razy wajchą ruszyć. Pług lata '80-te albo jeszcze starszy, wersja na kostce bez akumulatora ciśnienia (tzw. gruszka). Jakieś pomysły od czego zacząć??
    • Przez Przemek15
      Czy może mi ktoś wyjaśnić parę rzeczy z tym związanych, bo miałem przyjemność orać, ale nie miałem przyjemności ustawiać pługa. Coś nie coś o tym wiem, ale różne źródła różnie podają o różnych regulacjach. Do czego właściwie służy i czym jest regulacja szerokości pierwszej skiby? W Agromechanice napisali, że dostosowuje się ją do rozstawu tylnych kół ciągnika. W RPT piszą, że: "...regulacji pirwszej skiby dokonujemy w drugim przejeździe. Pierwszy korpus powinien nieco nadkładać, aby wyrównać powierzchnię z poprzednim przejazdem". Piszą też, że ma to związek ze ściaganiem pługa, albo, że ma to wpływ na równomierną szerokość pozostałych skib. W starszych pługach zagonowych ramowych zawieszanych mamy w stojaku oś wykorbioną, która podobno służy do regulacji właśnie pierwszej skiby a zarazem punktu pociągowego (w obracalnych jednobelkowych te ustawienia dokonuje się razem lub oddzielnie śrubą rzymską albo siłownikiem). Ale przecież za pomocą tej os wykorbionej za pomocą korbki nie zmieniamy w rzeczywistości szerokości tylko pierszej skiby, ale wszystkich jednocześnie zmieniając przy tym jakby kąt natarcia lemiszy. I inne źródłą podają, że zmiana tej szerokości powinna być następstwem zmiany głebokości orki tak, aby był zachowany jednakowy stosunek szer. do gł. korpusu. Im głebiej tym szerzej i na odwrót. Na zimę znowu lepiej zostawić glebę w ostrej skibie (wysztorcowaną), czyli głęboko i wąsko. Zupełnie innym zagadnieniem jest regulacja szerokości roboczej pługa, która w starszych pługach nie występuje. Może być mech. skokowa albo hydrauliczna płynna i co ciekawe zmiana tej szerokości nie zmienia kąta natarcia lemiesza. Bodajże chodzi o zasadę czworoboku przegubowego. Jeszcze innym zagadnieniem jest zmiana szerokości orki poprzez odejmowanie i dokładanie korpusów. Belka w takim przypadku musi mieć budowę kołnierzową, czy jak kto woli teleskopową, aby po odjęciu od tyłu korpusu nie wystawałą "pusta" belka. W Agromechanice jeszcze bardziej motają, bo piszą, że ustawia się szerokość orki przy pomcy dwóch regulacjI
      -poprzecznej, czyli ustawienia szer. pierszej skiby
      -podłużnej, czyli ustawienia pługa po takim kątem, aby uzyskać nominalną szerokość pługa i optymalny nacisk płozu na ściankę bruzdową
      Po pierwsze jak może być coś takiego jak podłużna reg. szer. orki? A potem piszą, że pożadana jest też możliwość regulacji szerokości orki. To już mamy jakieś trzy regulacje szerokści orki. I jak tu się nie zgubić?
      I jak to jest jest z tą regulacją głębokości w nowszych pługach obracalnych? Bo piszą, że ustawiamy za pomocą kółka kopiującego, a to jakaś bzdura, bo obecnie stosuje się regulację siłową a nie kółko, chyba, że pług przyczepiany, ale te zostawmy, bo jeszcze większy mętlik będzie. Regulacja siłowa czy pozyzycyjna wyklucza kółko kopiujące na pewno, a jak ktoś chce pracować za pomocą regulacji kopiującej (kółka) to musi ustawić podnośnik na dociążąnie (regulację ciśnieniową), czyli podnoszenie pod mocno zmniejszonym ciśnieniem tak aby nie dało rady podnieść pługa od ziemi (wiadomo wtedy tracimy dociążanie tylnej osi masą pługa). Jeszcze inną regulacją jest w nowszych pługach przesuwanie wzdłużne pługa tak, aby wychylić pierwszy koprus poza rozstaw kół ciągnika i wtedy obydwa koła jadą po caliźnia. Co to daje tylko praktycznie? O poziomowaniu nie wspominam, bo jest dla mnie zrozumiałe, ale prosiłbyłbym Was o jakieś uporządkowanie tego, ewentualne poprawienie i wyjaśnienie co kiedy w jakich pługach (z wyjątkiem przyczepianych) i w jaki sposób oraz po co. Chodzi mnie głównie o pługi zawieszane zagonowe (starego typu bez reg. szer. rob.) oraz jednobelkowe obracalne zawieszane.
    • Przez MarcinWrona
      Witam. Mam pytanie odnośnie pługa vogel noot m850. 
      Każdy korpus pługa posiada rozstawy i w tym przypadku są 4. (28/32/36/40/)
      Teraz mam rozstawiony na 36. Chce zmienić na 40.
      Teraz pytanie bo nie posiadam instrukcji.
      O ile trzeba skręcić tą boczna śrubę lub na jaką długość aby zmienić pod rozstaw 40cm. 
      Chodzi o tą śrubę która reguluje kąt po zmianie rozstawu o ile dobrze mówię pomoże ktoś? Przy okazji pozdrawiam życzę Wam dużo zdrówka i co ważne zdrowia psychicznego w dzisiejszych czasach
    • Przez darkowe1
      Witam kupiłem pług eberhardt Tiger V2 wiecie może jak w tym pługu reguluje się szerokość orki ? 4 skiby a zbiera 115 cm
      https://photos.app.goo.gl/6NWJV8ZZ7xeBYHnq8
    • Przez zerek18
      Witam. Od jakiegoś czasu pomagam koledze w gospodarstwie. Wykonuje jakieś proste prace ciągnikiem. Typu wywóz gnojowica, talerzowanie, siew itp. Problem mam niestety taki że kolega ma pobyt w szpitalu że wgledu na stan zdrowia i nie będzie mógł w najbliższym czasie pracować polu dlatego na mnie spadnie więcej prac polowych w tym orka. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dokładnie jak mam zakończyć orkę od miedzy czy od granicy pola jeśli miedzy nie ma. Chodzi mi o to w jaki sposób wykonać ostatni przejazd, dokładnie chodzi mi o to jak zrobić aby na ostani przejazd została mi cała szerokość pługa.  Jest to PŁUG 4 skibowy, obrotowy bez hydraulicznej regulacji szerokości. Różne prace wykonywałem ale orki niestety nie i trochę mnie to zastanawia i siedzi w głowie jak to dokładnie zrobić.
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v