odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Baczek914    10
8 minut temu, Andpol napisał:

W ub. roku zaliczki nie dostałem bo kontrola była i dopiero marzec całość i w tym roku zaliczki też jeszcze nie mam.

Mimo kontroli mają wszyscy dostać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub5080    3
1 godzinę temu, mysza103 napisał:

Wielu tu widzę wielce zdziwionych jest że zaliczki im poprzychodziły o 30% niższe niż rok temu , a przecież już jak się składało wnioski o dopłaty wiadomo było że podstawowe dopłaty bezpośrednie  będą o ok 30% niższe ( na każdych szkoleniach i gdzie by nie czytał to wszyscy o tym bębnili) dopiero ekoschematami trzeba podciągnąć żeby było więcej , co i tak pewnie garstce ludzi się to uda

Ok, zgoda, ale ja mam dużo ekoschematów i teraz w agencji mowią że z tymi ekoschematami to nie wiadomo jak wyjdzie, to po co było ten obornik wozić i orać jak głupi żeby się nie spóźnić. Oni dążą do tego żeby ludzie wcale nie składali wniosków o dopłaty, na to wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9281
1 godzinę temu, Roki212 napisał:

Czytając temat i niektóre pytania to aż dziw bierze jak te wnioski zostały złożone lub jak nawet i ktoś wypełniał to trzeba mieć świadomość co się podpisało i o co wnioskowało jeszcze przed wysłaniem a nie dopiero teraz 😅

Temu kontrole będą miały wymierny efekt 🤷

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    1108
1 godzinę temu, Baczek914 napisał:

Mimo kontroli mają wszyscy dostać 

Wiem że w tym roku tak ma być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niesamowity90    608

Ktoś wie jak traktować te zeszłoroczne ugory przy wyliczaniu tych 80% okrywy? One się wliczają czy nie wliczają jak TUZy? Mam jedną działkę gdzie był ugór bez uprawy, a drugą trawy na ugorze. Ciekawe czy da się w następnym wniosku dać tą samą działkę pod ugór, czy chociaż co drugi rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    604

Trawa jest okrywą a ugór jak nie uprawiony dalej moim zdaniem też. Okrywa do 15 lutego ale jak się to zostawi bez uprawy to chyba może być ugorem w roku 2024. Tak na logikę ale to już różnie z tym jest w przepisach unijnych. Nie słyszałem że te 4 czy 3 procent musi być za każdym  razem w innym miejscu. Poprawcie mnie jak piszę bzdury.

Piszą tu że zboże ozime posiane np 30 października które nie wzeszło do 1 listopada nie spełnia okrywy. Moim zdaniem spełnia a jak nie to chromolić to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9281

Mi w  odr wmawiali ze co roku w innym miejscu misi być ugór🤔

A co do stref takich jak  rowy miedzę itd to mogę  wliczyć tylko miejsca zaznaczone przez arimr na mapkach, jak to jest tak naprawdę z tym?

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5666

@Troker1979 mi częściowo zaznaczają a częściowo nie. Jest bałagan, w geodezji, i cześć pola( mojej strony rowu jest zaznaczona jako działka sąsiadów. Czyli rów idzie w całości przez jego pole. mino, że z jednej strony jeden metr. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    144

ekoschemat o uprawie bezorkowej obejmuje rok kalendarzowy czy jak to jest?? działki które miałem zgłoszone do dopłat jako bezorka (zboża zasiane bezorkowo zeszłej jesieni)w poprzedniej uprawie teraz moge zaorać te 20% ziemi  pod kukurydzę ?  czy nie można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawelek998    23
5 godzin temu, malaczarna napisał:

Jaki ma być status wniosku żeby przelew był?

Ja mam status "w obsłudze" wczoraj zaliczka wpłynęła 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, GRZES1545 napisał:

Mi w  odr wmawiali ze co roku w innym miejscu misi być ugór🤔

A co do stref takich jak  rowy miedzę itd to mogę  wliczyć tylko miejsca zaznaczone przez arimr na mapkach, jak to jest tak naprawdę z tym?

Grzesiu ale co dwa albo trzy lata chyba można w tym samym miejscu 🤔 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    119
11 godzin temu, Baczek914 napisał:

A miałeś info najpierw w zakładce finanse ?

Ok 70% pewnie a miałeś wcześniej info w zakładce finanse?

Nie patrzyłem nic. A gdzie to się sprawdza?

ps. Właśnie sprawdzam i jest w finansach 

Edytowano przez maroko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamc330    142

Zaliczki ONW przychodzą jak zawsze osobnym przelewem czy teraz jest to łącznie z zaliczką płatności bezpośrednich??. Zaliczka  płatności bezpośrednich wpłynęła na konto dobry tydzień temu a niema nic o ONW. Ostatnie lata obie zaliczki przychodziły praktycznie w tym samym czasie.


Massey Ferguson 255
Ursus C-330 + Tur1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malaczarna    1897
1 godzinę temu, Pawelek998 napisał:

Ja mam status "w obsłudze" wczoraj zaliczka wpłynęła 

Jak sprawdzałam dziś to status był przyjęty. Właśnie przyszedł mi SMS o wpłynięciu zaliczki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4763
1 minutę temu, malaczarna napisał:

 Właśnie przyszedł mi SMS o wpłynięciu zaliczki. 

Coś czuję że jutro będą nowe damskie buty. :P

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1908
8 godzin temu, mysza103 napisał:

Wielu tu widzę wielce zdziwionych jest że zaliczki im poprzychodziły o 30% niższe niż rok temu , a przecież już jak się składało wnioski o dopłaty wiadomo było że podstawowe dopłaty bezpośrednie  będą o ok 30% niższe ( na każdych szkoleniach i gdzie by nie czytał to wszyscy o tym bębnili) dopiero ekoschematami trzeba podciągnąć żeby było więcej , co i tak pewnie garstce ludzi się to uda

Które ekoschematy cieszyły się największym, a które najmniejszym zainteresowaniem? 

Największym zainteresowaniem cieszył się ekoschemat Rolnictwo węglowe. O dofinansowanie w ramach niego wnioskowało blisko 394 tys. rolników. Najpopularniejsze okazały się praktyki: Wymieszanie słomy z glebą – niemal 229 tys. wniosków, Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe – 154 tys., Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od jego aplikacji – ponad 107 tys. i Uproszczone systemy uprawy – 94,5 tys. Realizowanie tych praktyk, to korzyść nie tylko dla rolników, którzy z tego tytułu otrzymają dofinansowanie, ale również dla całego społeczeństwa, ponieważ działania te mają wymierny wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, w tym zatrzymywanie węgla w glebie oraz poprawę bilansu wodnego. 

Drugim najbardziej popularnym ekoschematem był Dobrostan zwierząt. Przyjęliśmy ponad 94 tys. wniosków.

Każdy kraj członkowski zobowiązany jest do przeznaczenia 25 proc. koperty finansowej dopłat bezpośrednich na płatności ekoschematowe. W Polsce zainteresowanie tym wsparciem jest naprawdę duże – wiele państw tylko w pewnej części wykorzysta dostępne na ten cel środki. Obecnie trwa ocena wniosków – zarówno merytoryczna (pod względem kompletności i przestrzegania zasad), jak też pod względem statystycznym. Dlatego trudno w tym momencie mówić o średnich czy maksymalnych kwotach przelewów, które trafią na konta rolników z tego tytułu, czy też spodziewać się, że wypłaty w ramach ekoschematów zostaną w pełni przekazane w 2023 roku. Przypomnę, że zgodnie z prawem realizacja płatności bezpośrednich za 2023 rok, w tym ekoschematów, może potrwać do końca czerwca 2024 r. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malaczarna    1897
6 minut temu, Desperado napisał:

Coś czuję że jutro będą nowe damskie buty. :P

Po remamencie mam prawie 100 par. Już nie mam gdzie trzymac

6 minut temu, Desperado napisał:

Coś czuję że jutro będą nowe damskie buty. :P

Po remamencie mam prawie 100 par. Już nie mam gdzie trzymac

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz493    99

zaliczka przyszła widzę z tego co liczę to 70 procent równo czyli około 530 zł do hektara wysłali (100 procent to 760) lubelskie lch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9281
1 godzinę temu, Aktywnyrolnik7245 napisał:

Grzesiu ale co dwa albo trzy lata chyba można w tym samym miejscu 🤔 

To tak, ale co roku w tym samym nie można chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj