Skocz do zawartości

Co uprawiać na małym gospodarstwie


Rolnik40112001

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, chciałbym się dowiedzieć co uprawiacie na małych gospodarstwach 6-10ha, ja obecnie same zboża (pszenżyto, pszenica, jęczmień, kukurydza, owies).

Gospodarzę poza etatem ale chce coś dodać do tego co już uprawiam.

Może ktoś z was sieje fasolę bób może jakiś czosnek ?

Podzielcie się swoimi doświadczeniami 

 

Edytowane przez Rolnik40112001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się na etacie nie pchał w rzepak sporo zabiegów a nie zawsze w czasie wolnym będą warunki na oprysk. Warzywa dochodowe aczkolwiek roboty w ciul, susza coraz większa więc dochodzi nawadnianie żeby coś zebrać. Zboża kukirydza, kartofle ewentualnie rumianek bądź rajgras jak chce się coś nowego tylko przy takiej ilości ha jest sens rozdrabniania upraw ? Całego tira zboża łatwiej sprzedać niż 10t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytaj tu o takie rzeczy bo zaraz rekiny Ci powiedzą żebyś wydzierżawił i żył sobie na spokojnie z etatu😁 na co Ci takie ogródki uprawiać, pewnie nie masz sprzętu 😁 a tak to dzierżawa i nie musiałbyś się martwię o takie rzeczy co uprawiać 😁

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie warzywa czy owoce bez nawadniania od razu bym skreślił w obecnych czasach ... Na przykładzie bobu, nawadniany w zeszłym roku 7.5-8t/ha, bez nawadniania 2.7t/ha. W obu przypadkach koszty stałe typu nasiona, nawozy, uprawa takie same, zmienia się tylko koszt zbioru.

3 godziny temu, Papkin napisał:

Jak chcesz się narobić,ale zarobić to kartofle,kapusta i małe ilości podstawowych warzyw 

I obowiązkowo nawadnianie, bo inaczej rzeczywiście się nie narobi i nie zarobi ...

Edytowane przez Tomasz0611
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bialy8011 napisał:

Nie pytaj tu o takie rzeczy bo zaraz rekiny Ci powiedzą żebyś wydzierżawił i żył sobie na spokojnie z etatu😁 na co Ci takie ogródki uprawiać, pewnie nie masz sprzętu 😁 a tak to dzierżawa i nie musiałbyś się martwię o takie rzeczy co uprawiać 😁

I powiedzą ci,że się nie opłaca

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Janeczko napisał:

Ja bym się na etacie nie pchał w rzepak sporo zabiegów a nie zawsze w czasie wolnym będą warunki na oprysk. Warzywa dochodowe aczkolwiek roboty w ciul, susza coraz większa więc dochodzi nawadnianie żeby coś zebrać. Zboża kukirydza, kartofle ewentualnie rumianek bądź rajgras jak chce się coś nowego tylko przy takiej ilości ha jest sens rozdrabniania upraw ? Całego tira zboża łatwiej sprzedać niż 10t

Tak w rzepak się nie pchać ale w warzywa tak xD

 

9 godzin temu, Krzysiek3110 napisał:

jak chodzisz do pracy to z założenia masz kontakt z innymi osobami - często bez własnego "ogródka", proponuje iść w tym kierunku czyli"- -ziemniaki, - marchew - kapusta - warzywa -kury (jajka i mięso)

Ile uprawiasz ziemniaka marchwi kapusty ? Oczywiście po etacie? 

Przy etacie jedynie co warto uprawiać to zboża kukurydza ewentualnie dopłaty na co innego szkoda zdrowia i życia 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Michal2399 napisał:

Siej zboże i nie kombinuj .Słomę jak i ziarno paszowebez problemu sprzedasz krowiarzom w cenie jeszcze większej jak za konsumpcje

Ewentualnie trochę ziemniaków możesz zasiać to będzie i dla siebie i na sprzedaż jak byś miał nadwyżkę.

@Pafnucy12 Zbyszku z czego się śmiejesz ?🤔

i tak ci nie odpowie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wychodzę z założenia, że albo etat albo gospodarstwo. Co to za życie 8 godzin na etacie a potem szybko lecieć żeby pole obrobić i do świętej nocy tyrać aby się obrobić. A wiem co mówię, bo sam tak robię i naprawdę mam już dosyć. Od całkowitej rezygnacji odciąga mnie jeszcze przyzwyczajenie i to, że poinwestowałem trochę w maszyny i trochę szkoda znowu to teraz wszystko sprzedawać. Ale jestem już ku tej decyzji coraz bliżej.

Rolnictwo po pracy to tylko czysto hobbystycznie, 1-2 hektary zboża pod domem i nic więcej. Szkoda życia.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zboże to ten hektar obrobisz za chwilę, jak masz trochę warzyw, hodowlę i praktycznie jesteś sam to po fajrancie zaczynasz grzebać i przychodzisz do domu o 20 w najlepszym wypadku. Trzeba to lubić i nie mieć żadnych innych pasji i dodatkowych obowiązków na karku poza tym hobby i etatem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KlimekPL napisał:

Ja wychodzę z założenia, że albo etat albo gospodarstwo. Co to za życie 8 godzin na etacie a potem szybko lecieć żeby pole obrobić i do świętej nocy tyrać aby się obrobić. A wiem co mówię, bo sam tak robię i naprawdę mam już dosyć. Od całkowitej rezygnacji odciąga mnie jeszcze przyzwyczajenie i to, że poinwestowałem trochę w maszyny i trochę szkoda znowu to teraz wszystko sprzedawać. Ale jestem już ku tej decyzji coraz bliżej.

Rolnictwo po pracy to tylko czysto hobbystycznie, 1-2 hektary zboża pod domem i nic więcej. Szkoda życia.

ciekawe co byś mówił jakbys miał krowy o robote 7 dni w tygodniu a tak urlopik weekendy wolne nie doceniasz wszędzie dobrze gdzie nas nie ma

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chłoporobotnik napisał:

Jak masz zboże to ten hektar obrobisz za chwilę, jak masz trochę warzyw, hodowlę i praktycznie jesteś sam to po fajrancie zaczynasz grzebać i przychodzisz do domu o 20 w najlepszym wypadku. Trzeba to lubić i nie mieć żadnych innych pasji i dodatkowych obowiązków na karku poza tym hobby i etatem.

Dobrze też nie mieć rodziny.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie mam ,lecz nie pracuje na etacie z tym ,że mam hodowlę,więc etat odpada.😉

1 godzinę temu, Chłoporobotnik napisał:

Jak masz zboże to ten hektar obrobisz za chwilę, jak masz trochę warzyw, hodowlę i praktycznie jesteś sam to po fajrancie zaczynasz grzebać i przychodzisz do domu o 20 w najlepszym wypadku. Trzeba to lubić i nie mieć żadnych innych pasji i dodatkowych obowiązków na karku poza tym hobby i etatem.

Właśnie też zależy jaki etat ty Piotrze chyba jesteś kierowcą o ile dobrze pamiętam, i jak wracasz nie zapóźno i nie masz rodziny to jeszcze możesz coś zrobić na gospodarstwie ,bo nie trzeba z nikim spędzać czasu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mateusz1q napisał:

ciekawe co byś mówił jakbys miał krowy o robote 7 dni w tygodniu a tak urlopik weekendy wolne nie doceniasz wszędzie dobrze gdzie nas nie ma

Nic bym nie mówił, jakby mi taka robota nie pasowała to bym zlikwidował zamiast całe życie narzekać

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecicie oprysk na oziminy ? Chodzi o zyto , pszenżyto , pszenicę ? Myślę nad Beflex plus Sunfire plus Xanadu - taki poleca mi znajomy oraz Bacara a ja myślę nad tolurexem i lentipurem - choć podobno słabo sobie radzą z tomką ościstą ? Co o tym myślicie ? 
    • Przez kingway
      Witam , mam chęci zasiać pszenicę na 5 klasie jak myślicie coś będzie z tego ?? Ziemia nie jest jakoś wyciągnięta ze składników , ale mogłoby być lepiej . Zawsze siałem żyto hybrydowe a teraz może bym spróbował pszenicy ozimej mam do wyboru odmianę Commandor i Arkadia . A wy jakie polecacie odmiany ?
    • Przez Benzynek
      Witam. Zastanawiam się nad siewem owsa zimowego. Może ktoś z was siał takie coś i mógłby się wypowiedzieć?
    • Przez MICH4Ł
      Witam. Mam pytanko trafiła mi się dzierżawa obecnie jest tam zasiana kukurydza na ziarno i nie wiem kiedy obecny dzierżawca ją skosi(możliwe ,że połowa października jak nie lepiej). Co by było dobrze tam zasiać Pszenice czy Pszenżyto? Ziemia kl 3,4
×
×
  • Dodaj nową pozycję...