Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

jaką proponujecie pszenice jarą posiać na 5 - 6 klasie o dużej zawartości białka. Wykorzystana będzie do mieszania pasz dla byków opasowych.

Opublikowano

hehe moj znajomy ma 2 ha VI klasy to zartuje zawsze ze to jest VIc-czosnkowa bo dziki czosnek ma korzenie po półtora metra. a jak sie pytam go ile zebrał to mowi tak ,, nie stracilem 500 kg wsiałem , 900kg skosiłem''.współczuje tym co maja takie ,,wydmy''. ja jara lub ozima pszenice sieje na klasie nie gorszej niz 4b.chodz staram sie zasiac ozima na takiej klasie bo zawsze bedzie lepiej odporna na susze , tak jak w tym roku. a jezeli jara to przewaznie na 3a, 3b, 4a.

Opublikowano

ozime napewno lepiej rośnie ale wszystko zależy jak często bedzie padał deszcz . jak bedzie dobry rok to i na V klasie coś urośnie no i nawozy nie saletra tylko dolistnie

Opublikowano

Czy nie lepiej pisać o kosztach uzyskania plonu? 6 ton na 5 klasie - ok, przy dzisiejszych technologiach być może możliwe, ale czy opłacalne? Dzisiaj jest ważne co zostanie w kieszeni a nie, czy ładnie wygląda na polu.

Opublikowano

Mam kawałem pola gdzie 1,5ha pola jest IVB a 0,5ha jest V klasa. W tym roku miałem posianą pszenice która sypała 7,6t/ha, dała większy plon niz te na III klasie. Ale podszedł bardzo dobry rok, bo tam co roku jest mokro. Pierwszą dawke azotu dawałem jak była ziemia zamarznięta. Zdrowa była do zniw. A 2 lata wczesniej miałem tam pszenzyto to plon w okolicach 5 ton. Wiec wszystko jest możliwe. Najważniejsze to nie siać gęsto na słabej ziemi, bo co z tego jak wczesna wiosna bedzie 700 (albo i więcej) kłosów /m2. jak do żniw dotrwa tylko 400, bo roślina je sama zredukuje, a na tym sie traci.

Opublikowano

witam wszystkich.mam kilka pytań odnośnie uprawy pszenicy ziemia na jakiej chciałbym ją posiać to IVa;IVb ziemia ta 2 lata była nieużytkowana pozostawiona w ugorze,jest tam perz(bardzo dużo) 1 moje pytanie czy tą ziemie zaorać czy stalerzować??tylko że ziemie te nie zabardzo nadawają się na głęboką orkę,a na glinii będę miał ogromne dorny boje się też że jeśli to stalerzuję to nie usieję;/ czy zakupić materiał kwalifikowany?jakie dawki dać nawozow myślałem tylko o zastosowaniu mącznika w dawce 50kg czystego składnika na 1 ha jakie środki ochrony roślin byście zastosowali w uprawie aby ten perz jak najszybciej zwalczyć??mam zakupione również srodki o nazwie gallup 360S lecz ten srodek chciałbym zastosować dopiero po żniwach na ściernisko,chętnie popiszę na ten temat z kim na gg czy też może lepiej posiać kukurydzę proszę o wasze sugestie opinie itp.:) z góry dziękuję!

Opublikowano (edytowane)

Tak ogolnie do tematu napisze.

Najwazniejsze na slabej glebie sa opady. Ja znam goscia co w papierach ma 4a i b a czarnoziemu na metr! Tak samo moze byc jak ktos pisze o 5 klasie:), nie chodzi mi o Ciebie Poosa.

Edytowane przez Nowy81
Opublikowano

Gospodarzę na takich ziemiach (IVa,b - V klasa) i co mogę napisać - pola mam utrzymane w dobrej kulturze - co roku słoma siekana i talerzowana , nawożenie PK co roku na jesień pod pług, nawożenie powiedzmy średnie ( 400kg saletry i 250 polifoski 6 pod pszenicę ozimą) - średnie plony ozimin między 4,5 - 6 t/ha zależy od roku i pogody. W zasadzie szału nie ma - ceny zbóż są teraz super ale przypomnijcie sobie te sprzed 5-6 lat (pszenica po 35/kwintal).

Planuję wprowadzić międzyplony w postaci gorczycy itp A co do zmianowania to chcę skupić się na życie hybrydowym,jarych i rzepaku co 3-4 lata.

 

  W dniu 13.02.2013 o 13:05, maverick1803 napisał(a):

witam wszystkich.mam kilka pytań odnośnie uprawy pszenicy ziemia na jakiej chciałbym ją posiać to IVa;IVb ziemia ta 2 lata była nieużytkowana pozostawiona w ugorze,jest tam perz(bardzo dużo) 1 moje pytanie czy tą ziemie zaorać czy stalerzować??tylko że ziemie te nie zabardzo nadawają się na głęboką orkę,a na glinii będę miał ogromne dorny boje się też że jeśli to stalerzuję to nie usieję;/ czy zakupić materiał kwalifikowany?jakie dawki dać nawozow myślałem tylko o zastosowaniu mącznika w dawce 50kg czystego składnika na 1 ha jakie środki ochrony roślin byście zastosowali w uprawie aby ten perz jak najszybciej zwalczyć??mam zakupione również srodki o nazwie gallup 360S lecz ten srodek chciałbym zastosować dopiero po żniwach na ściernisko,chętnie popiszę na ten temat z kim na gg czy też może lepiej posiać kukurydzę proszę o wasze sugestie opinie itp. :) z góry dziękuję!

 

Gallup to bardzo dobry pomysł na zwalczenie perzu - koniecznie po żniwach 2-3 tygodnie jak perz się zazieleni. Inaczej chyba nie zniszczysz perzu. Talerzowanie perzu tylko spowoduje jego rozrastanie. Zaorz to, upraw i posiej jakiś przedplon pod pszenicę (gorczycę,łubin, ew.grykę lub ostatecznie owies) po żniwach oprysk i jedziesz już na poważnie z uprawą :)

Zastanów się nad żytem (hybrydą lub zwykłym ) - będzie na pewno plonować lepiej niż pszenica na tych glebach przy mniejszych nakładach a cena żyta w tej chwili oscyluje w granicach 750zł/t. Zastanów się.

Opublikowano

Boniar chodzi mi o to że chcę teraz posiać pszenicę jarą a nie po żniwach i teraz chciałbym uporać się z tym perzem wiem że są środki chemiczne które można używać w pszenicy na perz,talerzówką teraz chciałbym go pociąć właśnie aby na nowo się zazielenił i wtedy przed siewem kukurydzy właśnie zastosowałbym Gallup bo miałbym czas jeszcze,a jak nie to też bym siał od razu pszenicę i w pszenicy chciałbym ten perz zwalczyć.chciałbym z tym problemem uporać się teraz tak aby juz w tym roku mieć plony w granicy 4 5 ton z ha.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Zapraszam do dyskusji poświęconej uprawie pszenicy w roku 2025.
      W tym temacie będziemy poruszać zagadnienia związane z nawożeniem pszenicy, ochroną fungicydową pszenicy, zwalczaniem chwastów w pszenicy jak również wiele innych ogólnych tematów dotyczących pszenicy, zarówno pszenicy jarej jak i pszenicy ozimej.
      Najpopularniejsze pytania z poprzednich lat, na które na pewno znajdziesz odpowiedz w roku 2025:
      1. Jaką ochronę fungicydową pszenicy wybrać?
      2. Czym zwalczać chwasty w pszenicy ozimej a czym w pszenicy jarej.
      3. Jak nawozić pszenicę? 
      4. Ile kilogramów azotu zastosować? Ile razy w ciągu sezonu nawozić pszenice?
      5. Kiedy i czym regulować pszenicę ozimą?
      6. Jakie nawożenie dolistne mikroelementami zastosować w pszenicy?
    • Przez Rolkaowiec
      2 klasa. 3a i na takiej glebie ciężko mi przekroczyć 8t pszenicy zawsze grzybówka 2 razy minimum + około 150czystego n skracanie robię nie przy pierwszym kolanku tylko później na usztywnienie mikro i makro też podaje ph około 6.7 7 co można zrobić żeby było lepiej oczyścicie też produkty nie są z wysokiej półki tylko takie które jakoś w miarę się opłaca pozdrawiam użytkowników i z góry dziękuję za rady
    • Przez kingway
      Witam , moja pszenica wygląda jak na zdj. Już coś ją atakuje , ale ze względu , że do tej pory było za sucho i jeszcze przymrozki to nic nie robiłem a teraz bym chciał opryskać na grzyba . Czy macie jakieś opryski które możecie polecić ?? I jak wygląda sprawa z herbicydami ? Bo zostało mi trochę , że muszę opryskać na wiosnę od zielska i niestety nwm ile odczekać i potem pryskać na grzyba . 


    • Przez ZenekBezSpodenek
      Witam szanownych forumowiczów, 

      Sam kukurydzy nie uprawiam, ale widzę, że sąsiad ostro się przygotowuje do zasiewów i pytanie do państwa; Czy jest szansa, że przypalił mi pszenicę azotem? (w połączeniu z moim N1 na pszenicy wyszedł spory nadmiar ?) Czym to można podratować? Jakieś wskazówki?


    • Przez Klakier125
      Panowie mam pytanie. Mam zamiar podać dziś saletrę amonowa bo jutro zapowiadają deszcz, ale od piątku też przymrozki od 2 do 5. Podawać dziś czy się wstrzymać i podać dopiero po przymrozkach. Pomoże ktoś.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v