Skocz do zawartości

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne


pati

Rekomendowane odpowiedzi

to znaczy że przy rozładunku dmuchawą ziarenka też są pobudzane? totalna bzdura, mam posianą pszenice,na jednym kawałku pola, ta sama odmiana,nawożenie, tachnologia uprawy, tylko dzień przerwy przy sianiu, a różnica przy wschodach kilka dni, jest wiele czynników decydujących o szybkości wschodów, np wilgotność, temperatura,głębokość siewu,rodzaj gleby itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty

W zasadzie dla większej wiarygodności, to powinny te zastawy siać na przemian. :blink: Bo tak mogły siać na różnej glebie. U nas na polu o pow. 5ha są takie różnice w stadiach rozwoju, że aż dziwne. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do strony http://ir.ptir.org/artykuly/pl/96/IR%2896%29_1952_pl.pdf

Wnioski

1. Na wartość porowatości i gęstości owsa Sławko statystycznie istotnie wpływa wartość

i czas trwania obciążenia.

2. Obciążenie ciśnieniem pionowym ziarna w przyjętym przedziale wartości od 0 do

70 kPa w czasie 0-24 h powoduje znaczący spadek porowatości od 45,1 do 35,7% (0,79raza).

3.W tych samych warunkach gęstość owsa wzrasta od 465,3 do 553 kgּ m-3 (o 18,84%

4. Spadek porowatości ziarna owsa od 45,1 do 35,7% oraz wzrost prędkości przepływu

powietrza od 0,15 do 0,50 m·s-1 powodują zwiększenie oporu przepływu od 0,91

do 7,19 hPa·dm-1, czyli 7,91 raza. Oba te czynniki wykazują istotny wpływ na wartość

jednostkowego oporu przepływu.

 

link do strony http://www.acta-agrophysica.org/artykuly/acta_agrophysica/ActaAgr_127_2005_6_3_709.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sieje Accordem talerzowym, a sąsiad redlicowym z agregatem biernym.Pola mamy w miedzę. U mnie powschodziło o 3 dni wcześniej i miałem równe wschody, a u niego nie bardzo.

Jeszcze różnice były takie.

Ja miałem zaprawiona zboże Premis Pro z nawozem donasiennym, a on nie.I ja miałem stanowisko po pszenicy a on po rzepaku a w tamtym roku ziemia była przesuszona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty

@Agricola wg. tego co wstawiłeś to czas działania ciśnienia w siewniku na ziarno jest względnie krótki w odniesieniu do zakresu 0-24h. :( Materiały tyczą się bardziej samego przechowywania i magazynowania zboża i sposobu formowania/napełniania. Poza tym w badaniu rozpoczęto od 2h. W siewniku czas przepływu ziarna nie jest dłuższy niż 1min, a ziarno znajdujące się w zbiorniku jest poddawane ciśnieniu wynikającemu z własnego obciążenia. Wzrost prędkości był uzykiwany przy 10-krotnych uderzeniach ciężarkiem o masie 4kg po zasypaniu zbiornika.

 

Nie neguję Twojej teorii, ale badania na które powołałeś się były przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, natomiast nie wiadomo jakie warunki panowały w obydwu siewnikach. Osobiście uważam, że różnica we wschodach wynika bardziej z tego, że siewnik pneumatyczny wbija nasiona z pewną siłą, co polepsza styczność nasion z gleba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem w jaki sposób przyspiesza wschody mogę jedynie przypuszczać.Mojej teori w warunkach polowych nie da się tego sprawdzić , niech zajmą się tym inżynierowie i inne osoby z instytutów nasienictwa czy uczelni rolniczych. Możesz mieć racje co do lepszej styczności ziarna z gleba. Nam pozostają tylko pytania w jaki sposób ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja moze pobudze ten temat:) koledzy zastanmnawiam sie sam nad zestawem uprawowo siewnym sulky lub amazone i jeszcze pozostaje kwestia czy pneumatyk czy zwykly jest doplata jakies 2tys euro ale warto chyba bo z tego co sam wiem pnematyczne maja rowniejsze i szybsze wschody ale co wy mozecie mi poradzic??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. zastanawiam sie nad zakupem siewnika pneumatycznego który współpracowałby z proxima 8441. przeszukując internet znalazłem coś takiego http://moto.allegro.pl/siewnik-pneumatyczny-6-0-m-lupus-ciechanow-i1324317802.html

Czy da sobie z nim rade zetor 82KM?

uważam też że różnica miedzy zbożem zasianym zwykłym a pneumatycznym siewnikiem wynika z tego że siewnik pneumatyczny dobija nasiona na jednakową głebokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki siewnik i MTZ 82 spokojnie nim śmigam z 15 km/h.Nie jest zbyt dobrze dopracowany ale ujdzie.Po zakupie radził bym poszukać komputera z Accorda z aparatami.Używkę można kupić za jakieś 1,5 tyś a nowy z 7 tyś.

Co do różnic wysiewu nasion między pneumatykiem a zwykłym to według mnie nie ma różnicy.W Accordzie nasiona są tylko transportowane powietrzem,a w ziemie nie są wbijane jak nie którzy sądzą.Spokojnie opadają na ziemie i tak zostają.To jest praktycznie tak samo jak zwykły siewnik.

Według mnie więcej zależy od dobrej uprawy niż od siewnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z forumowiczów pracuje nowym siewnikiem firmy meprozet lub pom brodnica Cami N( pom nabudowany)? ja posiadam w tej chwili meprozeta z 2000r. i on sieje jak chce czyli po ustawieniu dawki wysiewu w trzech próbach dawka na hektar za każdym razem była inna. więc moje pytanie to czy nowy meprozet jest lepszy i czy cami N za 21300zł brutto z komputerem i hydraulicznymi znacznikami to dobra oferta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pneumatykach zaletą jest centralny pobór nasion ( można wysiać rzepak praktycznie do końca ), z jednego zasypu wysiewa się większą powierzchnię, nie ma problemu przy siewie na pochyłościach ( boki przestają siać w mechanikach ), łatwość napełniania z big-baga, przeważnie większa pojemność zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witajcie,
      czy ktoś z Was miał przyjemność podłączać GPS do sterownika Lemken LGT-570 na oprogramowaniu Soitronic 1.20 z anteną GPS, lub z jakimś urządzeniem wysyłającym sygnał GPS?
      Wg instrukcji przyjmuje sygnał GPS po kablu szeregowym, ale obudowa LGT-570 nie ma portu rs-232 tylko kilka okrągłych.
      Zastanawiam się czy jest opcja podpiąć się do trimble gfx-750, tak samo jak podpiałem sterwnik Hardi HC5500 po kablu rs-232
      Macie jakieś doswiadczenia w takim temacie?
    • Przez Poznaniak
      Podpowiecie  co pokoleji zrobić w vitasem 3m na redlicach z komputerem , aby rozszerzyć rozstaw ścieżek technologicznych o jedną redlice z obu stron.
    • Przez frycu13
      Witam poszukuję tabeli wysiewu czy też jakiejś instrukcji  do sienwika amazone ed 451-k
    • Przez Marcin06
      Witam, 
      Mam problem ze swoim Poznaniakiem rok 2005. Coś mu odwaliło dosłownie w tym sezonie. 
       
      A maiwnowiwcie zawsze zboze siałem na skali od 19-23. W tym roku przy próbie kręconej (korba jak co roku) norma wysiewu ok 160kg a na skali 31-33. Ale waga się zgadzała to w pole.
      Po wysianiu 400 kg (kwalifikat) więc na pewno tyle wydawało się, że coś dużo wychodzi. Po przeliczeniu pola wyszło około 270 kg/ha.
      Próbę zrobiłem kołem dla sprawdzenia, wyszło około 380 kg/ha 
       
      Po ustawieniu siewnika na 170 kg, poprzez próbę kręcona koła (skala na 14)
      Po kilku przejazdach sprawdzenie jak tam wychodzi, znów próba poprzez koło a tam 100kg 
       
      Mial ktoś podobny problem? 
      Z wierzchu wszystko wygląda dobrze, pozostaje przekładnia 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v