Polecane posty

JarekBazydlo    2627

Ja poplon po jeczmieniu mam juz dawno zasiany i ma z 10cm niech sobie rośnie i groch oraz łubin ciagnie azot.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    751

U mnie z kolei nie sieje żadnych poplonów pod oziminy, tylko jare. Raz na ileś lat trafia się mokre żniwa i sucha jesień a wtedy poplony mają szybki wzrost i dużo wody wyciągają z gleby. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    63
35 minut temu, JarekBazydlo napisał:

Ja poplon po jeczmieniu mam juz dawno zasiany i ma z 10cm niech sobie rośnie i groch oraz łubin ciagnie azot.

Ile łubinu wysiewałes na poplon? Ja jutro jadę na ryneczek i chce kupić słonecznik i łubin bo gryke, facelie i rzodkiew już mam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1614    45
JarekBazydlo napisał:

Ja poplon po jeczmieniu mam juz dawno zasiany i ma z 10cm niech sobie rośnie i groch oraz łubin ciagnie azot.

Kiedy będziesz likwidował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2627
EmilPlayP napisał:

35 minut temu, JarekBazydlo napisał:

Ja poplon po jeczmieniu mam juz dawno zasiany i ma z 10cm niech sobie rośnie i groch oraz łubin ciagnie azot.

Ile łubinu wysiewałes na poplon? Ja jutro jadę na ryneczek i chce kupić słonecznik i łubin bo gryke, facelie i rzodkiew już mam. 

Sialem mieszanke z 10 skladnikow. Ilosc wysiewu ustawilem na 100kg ale chyba moglem z 10kg dac nawet wiecej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1756
8 godzin temu, krzysiek1614 napisał:

Wczoraj rozsialem wapno i poszła talerzówka. Dziś może rozsieje poplon ( gorczyca i łubin ) chyba nie ma co czekać bo później samosiewy zejdą i nie wiadomo jak z deszczem, choć z drugiej strony wołałbym żeby mi to nie zakwitło i uroslo tak do metra. Orane będzie na zimę pod kukurydzę. Siać czy czekać, bo różnie o tym się mówi ??

Gorczyca Ci we wrześniu zakwitnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1614    45
jacek1296 napisał:

8 godzin temu, krzysiek1614 napisał:

Wczoraj rozsialem wapno i poszła talerzówka. Dziś może rozsieje poplon ( gorczyca i łubin ) chyba nie ma co czekać bo później samosiewy zejdą i nie wiadomo jak z deszczem, choć z drugiej strony wołałbym żeby mi to nie zakwitło i uroslo tak do metra. Orane będzie na zimę pod kukurydzę. Siać czy czekać, bo różnie o tym się mówi ??

Gorczyca Ci we wrześniu zakwitnie.

Chyba się wstrzymam tak do połowy sierpnia przynajmniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    50

Chce zasiać na poplon grykę rzodkiew oleista i słonecznik. Podpowie ktoś w jakich proporcjach to zasiać i ile kg na hektar? Czy taka mieszanka będzie ok? Pod groch lub łubin dlatego bez strączkowych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1450

A  czemu odpuścić ?   zawsze poplon  coś do ziemi wniesie -  nasiona  poplonowe tanie jak  barszcz i jeszcze  parę groszy  wpadnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    751
Napisano (edytowany)

Bo sobie poradzą bez tego, drugą sprawa to kwestia samej uprawy bo orka wiosenna może doprowadzić do utraty wody co w połączeniu z suchą wiosnę może być negatywne na plon.

Normy i terminy siewu poplonów ścierniskowych w uprawie grochu 
Gatunek rośliny poplonowej - Termin siewu - Ilość wysiewu (kg/ha).
Gorczyca biała - do 15.08 - 20
Facelia - do 15.08 - 10
Słonecznik - do 15.08 - 35
Rzodkiew oleista - do 15.08 - 25
Rzepak - do 15.08 - 15
Rzepa ścierniskowa - do 30.08 - 3

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    39
Napisano (edytowany)

Witam. Wysiałem wczoraj międzyplon ozimy. 50kg grochu, 50kg łubinu i 25kg rzodkwi oleistej. Niestety rzodkwi wyszło tak dużo, bo nie mogłem dobrze ustawić rozsiewacza. Co o tym myślicie? Nie za gęsto?

Edytowano przez marcin80wlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    251

Ja siałem tak

Owies 20kg

Gryka 20kg

Gorczyca 10kg

Rzodkiew oleista 6kg

Facelia 5kg

Brakuje tylko strączkowych 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    251
35 minut temu, Szymi40 napisał:

I  po jaki uj  ten owies ?

Jak będzie zielono na polu to powiem że to owies w poplonie a nie że kombajn zgubił pszenicę 😁😜

  • Haha 1

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yanek_113    20

Ja zgłaszam na poplon zawsze jedną roślinę ta co była w płonie głównym i dorzucam drugą… to co kombajn gubi idealnie wchodzi jako poplon ozimy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1615

120 kg/ ha to za gęsto,  , podobną mieszanke siałem i gęściej ale wiem ze 70-80 kg/ha wystarczy. Ja również nie daje żadnego zboża do poplonu jesli ma być zboże w plonie

groch40%,słonecznik30%,rzodkiew10%, gorczyca10%, gryka10%,


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    251

Była woda. U mnie wygląda tak 

IMG_20240901_104815.jpg


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1614    45
Pajej napisał:

Była woda. U mnie wygląda tak 

IMG_20240901_104815.jpg

Posiałem przed deszczami. Trochę ją samosiewy zagłuszyły z początku. Szybko kwitnie, myślałem że bardziej się rozrośnie a ona poszła w pęd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj