Skocz do zawartości

Jęczmień ozimy i jary


Miki7211

Rekomendowane odpowiedzi

  • Root Admin
krystian1982 napisał:

Czy wytrzymalsze to bym nie powiedział ale na pewno ziarno dorodniejsze na tą chwilę nie widzę lepszej odmiany jak Aleksandra 

jakie odmiany miałeś w jednym roku na jednym polu że taka opinia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co roku skrusze się na jakąś wielorzędówke plon podobny ale jednak ziarno z dwurzędowego ładniejsze i do sprzedania lepsze koniec z wielorzędowym 

Miałem Aleksandrę i Cremone z Danko tak jak mówie plon podobny ale jakość ziarna wiadomo

Z dwurzędowych prym wiedzie IGP choć widzę jeszcze Laubella z Satena i Bordeaux z Danko lubię grzebać w tych odmianach

Yacenty w Flora-Praszka mają z IGP Arthene ponoć nie ma grubszego ziarna ty masz już blisko do nich przy twojej agrotechnice to chyba można już powalczyć o plon i jakość 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej cenie za jęczmień agrotechnika powinna być np taka 

1. w pażdzierniku rozwalić 150 kg rozsiewaczem do nawozu jęczmienia prosto od kombajnu pod talerzówkę w pażdzierniku  wysoko ubezpieczyć od wymarznięcia i czekać do wiosny na atak besti ze wschodu 

2.  w kwietniu jak bestia nie poradzi to polisa na grad  , ekoschematy ile wlezie delikatnie chwastoxu żeby nie fruwał po wsi ostrożeń  i cierpliwie czekać do sierpnia 

3 . w sierpniu już można podejmować   decyzje  , szacowanie  o ile był kataklizm ,  zbiór ziarna o ile występuje + słomy o ile jest kupiec  lub talerzówka i międzyplon ozimy o ile wcześniejsze ekoschematy tego nie wykluczają 

4. w maju  100 kg pośladu strączkowych pod talerzówkę i dopłaty  i zaś upchać ekoschematów pod korek , dobrze ubezpieczyć lekko popryskać i czekać do końca września na stawki dopłat i zastanawiać czym to młócić 

5. Cały rok śledzić losy wojny , zielony ład , arimr , programy rolnośrodowiskowe i ewentualnie się w ekologie udać , dobrze by było pomyśleć jeszcze o  zakupie większego  zwierzątką na gospodarstwo , bo mądrogłowcom chodzą po głowie wspieranie gospodarstw   z produkcją zwierzęco roślinną  . Zimy teraz łagodne to  nie problem żeby było kilka baranów więcej na wsi 

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubi się wyłożyć, w sezonie 2022/23 przy takiej samej regulacji Sandra stała do końca, a Aleksandra dość mocno leżała.

W tym roku Aleksandra dostała 0,6l moddusa na pierwsze kolanko oraz 0,1l na liść flagowy. Wyłożyła się tylko w miejscu gdzie przypadkowo wyszedł omijak przy pierwszym skracaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Root Admin
2 godziny temu, krystian1982 napisał:

Co roku skrusze się na jakąś wielorzędówke plon podobny ale jednak ziarno z dwurzędowego ładniejsze i do sprzedania lepsze koniec z wielorzędowym 

Miałem Aleksandrę i Cremone z Danko tak jak mówie plon podobny ale jakość ziarna wiadomo

Z dwurzędowych prym wiedzie IGP choć widzę jeszcze Laubella z Satena i Bordeaux z Danko lubię grzebać w tych odmianach

Yacenty w Flora-Praszka mają z IGP Arthene ponoć nie ma grubszego ziarna ty masz już blisko do nich przy twojej agrotechnice to chyba można już powalczyć o plon i jakość 

po co się podniecać jakością ziarna? Przecież to i tak pasza.

Jaki jest jedyny parametr brany przy paszy? Gęstość, nie powinna być mniejsza od 62, Tak idzie na Niemcy, w PL kupują nawet 55.

Ja przy wielorzędowym mam w tym roku gęstość 67, rok temu 69. Plon w tym roku kręci się w okolicy 95dt, rok temu 107dt.

Na ten moment nic więcej do szczęścia nie potrzebuję. Nawet przy cenie 550 czy 600 coś tam zostanie.

Nawożenie 120 kg N - 500zł
kizeryt - 200zł
Ochrona standard - 1000zł (3 fungi, chwasty, 4x szkodniki)
Nasiona - 300zł

Razem - 2000 kosztów bezpośrednich.
Wiadomo dochodzi paliwo, amortyzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, yacenty napisał:

po co się podniecać jakością ziarna? Przecież to i tak pasza.

Jaki jest jedyny parametr brany przy paszy? Gęstość, nie powinna być mniejsza od 62, Tak idzie na Niemcy, w PL kupują nawet 55.

Ja przy wielorzędowym mam w tym roku gęstość 67, rok temu 69. Plon w tym roku kręci się w okolicy 95dt, rok temu 107dt.

Na ten moment nic więcej do szczęścia nie potrzebuję. Nawet przy cenie 550 czy 600 coś tam zostanie.

Nawożenie 120 kg N - 500zł
kizeryt - 200zł
Ochrona standard - 1000zł (3 fungi, chwasty, 4x szkodniki)
Nasiona - 300zł

Razem - 2000 kosztów bezpośrednich.
Wiadomo dochodzi paliwo, amortyzacja.

Zgadzam się ale często piszesz że jest po rzepaku który jest na "bogato" więc zostaje w ziemi. W twojej kalkulacji trzeba byłoby brać średnia z gospodarstwa żeby było miarodajne jeśli wiesz o czym piszę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, yacenty napisał:

w rzeczy samej. nawet dodając tutaj 250kg npk po 260zl jest jakieś 620-630zl

Myślę że tu chodzi o większą wartość, przedplon, wapnowanie itd to.jakby porównywać że uprawę wcześniej dałem 30-40t obornika to nie wliczam tego w rozrachunku do obecnej uprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku koszty na poziomie około 3100zł/ha. Jakubus dał plon 9t/ha, sprzedany po 600 brutto.  Zysk w granicach 2300zł/ha. Nie uwzględniono podatku, dopłat, amortyzacji. Brane pod uwagę nasiona, nawozy, śor, paliwo, koszt zbioru wg usług. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Root Admin
Janeczko napisał:

1 godzinę temu, yacenty napisał:

tacy są co nie wliczają ;)

Włącznie z Tobą ? :)

podsumowałem wszystko co poszło w jęczmień, w rzepak też podsumuje 500kg polifoski. jak będzie rok wapnowania to też dodam wapnowanie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz pole to na którym posiejesz jęczmień  też wlicz w koszty uprawy jęczmienia , te koszty liczycie tak żeby oszukać siebie ? sprytnie zareklamować ? czy takie przedszkolaka myślenie . Wiadome jest że to u każdego różnie wychodzi np. jak   ma zasobność PK wysokie to tego PK  nie siejesz  ale to nie powód żeby wykazywać opłacalność z uprawy jęczmienia bo jak zasieje pszenice to też PK nie posieje wcale bo po co ? jak wapnuje co 4 lata to też trzeba to podzielić przez 4 , podobnie z gnojem którego nikt nie liczy w kosztach bo ma swój , ale że musi słome  za***rdolić z innej działki albo kupić za 1000 za hektar z belowaniem i wożeniem   , rozwieść a to kosz  co najmniej 2 000  zl. to też przy liczeniu zysków  o nich zapomina i mu wychodzą cuda  .Z amortyzacją 40 letniego kombajnu podobnie jest tak niska że nie ma co brać tego pod uwagę , ale to że we dwóch go klepią 2 miesiące przed żniwami i mineralnej przy tym wypili za więcej niż usługa kosztuje  to nie ważne , ważne że policzy koszt paliwa 200 zł. a tyle wylali ropy jak filtry myli . Są gotowe kalkulacje danych upraw liczone średnio i z nich wynika że kolorowo nie jest  , a zarobić można na  tym że dany koszt u nas wyjdzie taniej , trochę się oszuka uprawę i siebie i plon i cena czasem wyższa i  biznes się kręci  

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chce zasiać w tym roku na świeżo wyoranej łące jęczmień ozimy. Moim zapytaniem jest czy w ogóle ma to sens i czy on by sobie na tym stanowisku poradził i czy trzeba przy tym wykonywać jakąś szczególną agrotechnikę. Ps. Pierwszy raz sieje jęczmień ozimy i nie wiem jeszcze zbytnio z czym się to je 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Agro_MiłooszEk_123 napisał:

Panowie, chce zasiać w tym roku na świeżo wyoranej łące jęczmień ozimy. Moim zapytaniem jest czy w ogóle ma to sens i czy on by sobie na tym stanowisku poradził i czy trzeba przy tym wykonywać jakąś szczególną agrotechnikę. Ps. Pierwszy raz sieje jęczmień ozimy i nie wiem jeszcze zbytnio z czym się to je 

Zależy po jakiej łące jak  po dwu trzy letniej to może pójdzie. Ja rok temu zasialem po bardzo starej łące pszenżyto i drutowce 3/4 Pola zniszczyły i przesialem kukurydza z zaprawą od drutowca i jest ładna kukurydza . Jak masz stara łąkę to bym nie ryzykował Tylko opryskal czyms dobrym od drutowca i siał kukurydzę z zaprawą 

Edytowane przez dantur96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dantur96 napisał:

Zależy po jakiej łące jak  po dwu trzy letniej to może pójdzie. Ja rok temu zasialem po bardzo starej łące pszenżyto i drutowce 3/4 Pola zniszczyły i przesialem kukurydza z zaprawą od drutowca i jest ładna kukurydza . Jak masz stara łąkę to bym nie ryzykował Tylko opryskal czyms dobrym od drutowca i siał kukurydzę z zaprawą 

30 letnia jak nie lepiej ona jest 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.07.2024 o 14:22, yacenty napisał:

po co się podniecać jakością ziarna? Przecież to i tak pasza.

Jaki jest jedyny parametr brany przy paszy? Gęstość, nie powinna być mniejsza od 62, Tak idzie na Niemcy, w PL kupują nawet 55.

Ja przy wielorzędowym mam w tym roku gęstość 67, rok temu 69. Plon w tym roku kręci się w okolicy 95dt, rok temu 107dt.

Na ten moment nic więcej do szczęścia nie potrzebuję. Nawet przy cenie 550 czy 600 coś tam zostanie.

Nawożenie 120 kg N - 500zł
kizeryt - 200zł
Ochrona standard - 1000zł (3 fungi, chwasty, 4x szkodniki)
Nasiona - 300zł

Razem - 2000 kosztów bezpośrednich.
Wiadomo dochodzi paliwo, amortyzacja.

jakie odmiany siejesz i na jakich glebach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez Paweł19
      Witam,
      Potrzebuję porady odnośnie zakupu kosiarki bijakowej do C330. Muszę wykosić nieużytki około 3ha, pola są dość zaniedbane i zachwaszczone występują też cienkie odrosty drzewek, krzaków. Czy ktoś może mi polecić jakąś sprawdzoną maszynę z którą da radę mój ciągnik? 
    • Przez Jakub6755
      Mam problem z wołkiem zbożowym który zalągł się w jęczmieniu i pszenicy. Przechowuję ziarno w drewnianych sąsiekach mam niewiele może 1t używam tylko dla siebie (dla kur,krów).
      Czym mogę to zwalczyć ? podobno świece dymne są dobre ale nie wiem czy można je stosować na zboże czy musi być puste pomieszczenie, moje sąsieki są w drewnianej stodole więc nie jest zbyt szczelnie. Proszę o pomoc i doradzenie czegoś
    • Przez MafiaLolek
      Witam mam 5 I 6 klase ziemi.
      I niewiem jaki jeczmien jest lepszy na te klase ziemi.
      Jeczmien dwurzedowy czy szesciorzedowy
    • Przez MafiaLolek
      Nabyłem Jęczmień ozimy jest w nim bardzo dużo ości i nie wiem co z tym zrobić Proszę o pomoc
    • Przez MafiaLolek
      Jak posiac jeczmien ozimy? Chodzi głównie o ustawienie siewnika konnego, na ile go ustawić, mam piątą klasę ziemi i 250 kg do siewu, musze posiać 1,34 ha
×
×
  • Dodaj nową pozycję...