Skocz do zawartości

Dopłaty bezpośrednie 2015


phantom

Rekomendowane odpowiedzi

Dopłaty należą się temu, kto tą ziemię uprawia i warto mieć taki punkt w umowie. Rozumiem, że jeszcze nie składałeś wniosku w ARiMR? Czasu zostało niewiele bodajże, do 10 czerwca, a i tak za każdy dzień po 15. 05. potrącą Ci 1%. Radzę udać się do RODR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to płatności do produkcji(czyli m.in.do strączkowych) będą oddzielnie, czyli do tego dojdzie JPO + zazielenianie, ewentualnie jeszcze płatność dodatkowa i dla młodych rolników. Te 326 euro zapewne liczyli na podstawie zasiewów z ubiegłego roku, a jak wiosną wszyscy się rzucą na strączkowe bo "bedom na to duże dopłaty" to dopłata do ha się zmniejszy i to znacząco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Icek 1, na jakiej podstawie tak twierdzisz? Kto, gdzie i kiedy o tym zadecydował? Większość gospodarstw bez dopłat nie będzie w stanie funkcjonować. Jako ewentualna zmiana w grę może wchodzić (tak jak w "starej Unii"), dopłata do produkcji lub wartości sprzedanej, ale na razie to wróżenie z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marian, z Twoją opinią się zgadzam, Pan Zagadka(?) jednak jest prorokiem ( on nie sądzi, nie uważa, nie podejrzewa - on ma pewność, czyli WIE), a z prorokami spory to niełatwa sprawa, ponieważ używają argumentów "metafizycznych", czyli nie argumentują wcale. Niestety życie proroka we własnym kraju łatwe nie jest - i stąd mój post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i koleżanki na stronie arimr od pewnego czasu widnieje komunikat mówiący o obowiązku dywersyfikacji upraw nie ma mowy natomiast o obowiązku zazieleniania, jak to w końcu jest uprawy proekologiczne obowiązują już od tych zasiewów czy kolejnych ?

niby gdzie to wyczytałeś ? pomieszałeś tu pojęcia kolego ...dywersyfikacja upraw to jeden z warunków spełnienia wymagań do płatności z tytułu zazielenienia i ta ma wynosić około 74 euro ....część gospodarstw która ma pakiety rolnośrodowiskowe i te do 10 ha będą z tego zwolnione

 

 

Płatności z tytułu zazieleniania - przeznaczono na ich realizację ok. 1 mld euro, a szacowana stawka wyniesie ok. 74 euro/ha. Takie wsparcie otrzymają rolnicy którzy w swoich gospodarstwach stosują dywersyfikację upraw, utrzymujątrwałe użytki zielone (TUZ) oraz zachowują obszary proekologiczne (EFA). Obowiązek dywersyfikacji upraw nie będzie dotyczył gospodarstw o powierzchni gruntów ornych poniżej 10 ha, co oznacza, że ok. 83% rolników nie musi go realziować. Rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni od 10 ha do 30 ha muszą na tych gruntach prowadzić co najmniej 2 uprawy, przy czym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów. Natomiast w gospodarstwach o powierzchni powyżej 30 ha gruntów ornych należy prowadzić minimum 3 uprawy. W tym przypadku uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów, a dwie uprawy łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95% powierzchni. Jeżeli rolnik wdraża w swoim gospodarstwie "pakiet rolnictwo zrównoważone" lub "pakiet ochrona gleb i wód" w ramach działania rolnośrdodowiskowo - klimatycznego PROW 2014 ? 2020 może nie realizować praktyki dywersyfikacji upraw. Warunek różnicowania upraw będzie również spełniony, gdy rolnik realizuje w swoim gospodarstwie "pakiet ochrona gleb i wód" wdrażany w ramach działania rolnośrodowiskowego z PROW 2007 - 2013. Praktyka dywersyfikacji upraw stanowi element płatności na zazielenienie, która będzie realizowana od 2015 r., co oznacza, że planując w tym roku strukturę zasiewów jesiennych w gospodarstwie dla upraw ozimych rolnik powinien ocenić, czy w roku 2015 spełni kryteria dywersyfikacji.

Edytowane przez kozulek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest: słaby minister dobiera sobie słabych współpracowników, którzy tworzą program słaby do kwadratu. Wręcz uwielbiam określenie "konsultacje społeczne". Czy ktoś kiedykolwiek powiedział (napisał), jak i gdzie się one odbywają? Czy też wygląda to tak, że jeden urzędas (który z rolnictwem jest na bakier, ale ma stanowisko świadczące o tym, że coś wie), dzwoni do drugiego (o podobnych kwalifikacjach), ten z kolei "pracuje" w jednej z nikomu niepotrzebnych "organizacji rolniczych" i na zasadzie - ręka rękę myje - dochodzą do porozumienia: projekt jest dobry, a organizacja potrzebna. Generalnie mamy tylko dobre projekty (które jednak ze względu na nieprzewidywalne trudności, nie dają się zrealizować) i same potrzebne (choć poza zainteresowanymi, nikt nie wie do czego), wręcz niezbędne organizacje rolnicze. Pod młotem takiego systemu padają sensowne propozycje, a organizacje mające chęci i pojęcie, są bezsilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Celownik07
      Panowie i Panie, 23 października rusza wspomniana interwencja.
      Jak ktoś zainteresowany to temat będzie temu służył. Uruchamiam go bo ... Jestem zainteresowany i chętnie będę wymieniał się informacjami. Mnie interesuje zakup rozsiewacza wapna rcw dla gospodarstwa do 10ha a który mógłby posłużyć również na uslugi- u mnie w okolicy ciężko o takowe.  Gospodarstwo na naturze 2000 dodatkowy punkt. Minimalna liczba punktów to 6. W załącznikach co można zakupić. Grupa rolników (min.3) dofinansowanie do 80%, pojedynczy rolnik do 65%. Min. Wartość zakupu 20kPLN.  Biorę po 200zl i słucham Państwa!. 





      Po weekendzie powrzucam informacje jakie uda mi się znaleźć w necie. Dla mnie świeży temat, którym się jeszcze nie interesowałem.
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v